دوشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ ۲۳:۴۲
۰

استفاده از داروهای گیاهی آری یا نه؟

یکی از مسایلی که به شدت در طی سال های اخیر در سراسر کشور و به تبع آن در شهرستان زابل افزایش یافته مصرف داروهای گیاهی است.
استفاده از داروهای گیاهی آری یا نه؟
استفاده از داروهای گیاهی آری یا نه؟
به گزارش پهره به نقل از اوشیدا، داروهای گیاهی آنچنان از اقبال عمومی برخوردار شده که طرفداران بیشماری از آن خود کرده به طوری که شمار زیادی از آن استفاده کرده و از فواید آن در برابر مضرات داروهای شیمیایی سخن بر زبان می رانند.
 
داروهای گیاهی آن چنان از اقبال عمومی برخوردار شده که بسیاری از افراد حتی بدون مشورت با پزشک داروهای گیاهی را جایگزین داروهای شمیایی کرده اند و حتی برخی به مصرف بی رویه داروهای گیاهی به دلیل اعتقادی مبنی بر بی خطر بودن آن کرده اند.
 
با اینکه فواید داروهای گیاهی به اثبات رسیده اما استفاده زیاده از حد و بدون تجویز پزشک کاری بسیار ناصواب و ناشایست به شمار رفته که در این راستا باید توجه ویژه ای به این مسئله داشت.
 
با توجه به نیاز مبرم جامعه به داروها و پزشکان در این راستا آموزش پزشکان آشنا به گیاهان دارویی تحت عنوان پزشکان سنتی و به کارگیری آنان در سطوح مختلف ضروری به نظر می رسد تا از تجویز داروهای گیاهی توسط افراد نابلد و حتی در پاره ای موارد ضربه وارد آوردن به سلامتی مردم خودداری شود.
 
 
بدون تجویز پزشک متخصص داروی گیاهی جایگزین داروهای شیمیایی نشود
 
یکی از بیماران مبتلا به دیابت به خبرنگار اوشیدا؛ گفت: سال هاست که از انسولین به دلیل ابتلا به بیماری دیابت استفاده می کنم سال قبل پس از آشنایی با یک فرد که خود را در خصوص داروهای گیاهی دارای فن می دانست از مصرف انسولین خودداری و به مصرف داروهای گیاهی که وی تجویز کرده بود پرداختم.
 
طوبی ادامه داد: متاسفانه به دلیل اعتماد نابجا به فردی که در داروهای گیاهی هیچ گونه تخصصی نداشت و دارو تجویز کرده بود پس از مدتی حالم بد شد که پس از مراجعت به بیمارستان، تا چندین روز بستری بودم که پزشک دلیل وخامت حالم را قطع خودسرانه داروی انسولین و استفاده نادرست از داروهای گیاهی عنوان کرد.
 
وی ادامه داد: مردم به هیچ عنوان نباید به داروهایی که غیر پزشک تجویز کرده اعتماد کنند بلکه تنها داروهای گیاهی را باید از پزشکان متخصص در این حوزه دریافت کنند چرا که استفاده از هرگونه دارو چه گیاهی و یا شیمیایی با سلامتی آنان ارتباط مستقیم دارد.
 
از مصرف طولانی مدت داروهای گیاهی اجتناب شود
 
معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زابل گفت: همانگونه که داروهای شیمیایی دارای اثرات و عوارض هستند داروهای گیاهی نیز با خود عوارض و اثراتی به همراه دارد.
 
دکتر عبدالحسین میری اظهار داشت: برخلاف نظر عامه مردم که داروهای شیمیایی را فاقد هرگونه عوارض می دانند اما در صورت استفاده نادرست و اشتباه این داروها نیز عوارض و اثرات فراوانی بر بدن می تواند برجای گذارد.
 
وی با عنوان اینکه، داروهای گیاهی به نسبت داروهای شیمیایی از سازگاری بیشتری با بدن برخوردار است ادامه داد: در مصرف داروهای گیاهی باید با افراد متخصص و دارای علم در این زمینه استفاده کرده و از استفاده طولانی آن به شدت پرهیز شود چرا که این داروها نیز اثرات سویی دارند.
کد مطلب: 1038
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *