يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ۰۷:۴۰
۰
گزارشی از دغدغه ای به نام گذران اوقات فراغت؛

تابستان خود را چگونه گذراندید؟/ کلاس های تابستانی یا دوسیب و وای فای مجانی!

این روز ها که 44 رشته در سراسر استان آمادگی استقبال از جوانان و نوجوانان را دارد بازار قهوه خانه های سیستان و بلوچستان داغ تر شده تا دو سیب را میهمان فراغت این قشر نماید.
تابستان خود را چگونه گذراندید؟/ کلاس های تابستانی یا دوسیب و وای فای مجانی!
تابستان خود را چگونه گذراندید؟/ کلاس های تابستانی یا دوسیب و وای فای مجانی!
به گزارش پهره؛ فصل تابستان فرا رسید و اغلب دانش آموزان که از درس و مدرسه رها شده اند، چشم انتظار انشای مهرماه هستند تا بگویند "تابستان خود را چگونه گذراندند؟"حالا یا عده ای به سراغ کلاس های آموزشی می روند یا راهی آموزشگاه های علمی و هنری می شوند و عده ای نیز ورزش مورد علاقه خودشان را دنبال می کنند اما در این بین اغلب افراد وای فای و دو سیب را ترجیح داده و بازار قهوه خانه های استان را داغ تر می کنند تا ناخواسته گرفتار آسیب های این قبیل محیط ها و اماکن شوند.
علی ای حال از آنجایی که غنی‌سازی اوقات فراغت در ایران متولی خاصی ندارد و بیش از 30 دستگاه و سازمان در این زمینه فعالیت می‌کنند لذا به صورت جزیره ای تصمیم گیری می شود.   حضور نزدیک به 50 هزار نفر در کلاس های طرح اوقات فراغت سیستان و بلوچستان در تماسی که پایگاه خبری عصرهاهون با حسین ثوری مدیر کل ورزش و جوانان استان داشت، وی با بیان اینکه نزدیک به 50 هزار نفر تا کنون در کلاس های طرح اوقات فراغت ثبت نام کرده اند، گفت: تا کنون آمار دقیق اعلام نشده است. وی ادامه داد: از ابتدای تابستان 44 رشته در 500 پایگاه طرح اوقات فراغت سراسر استان برای حضور قشر جوان و نوجوان و کودک دایر شد. ثوری با بیان اینکه انتظامی و سپاه در این امر یاری کردند، افزود: طرح اوقات فراغت در 19 شهرستان و 48 بخش از استان فعالیت می کند. مدیر کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بیشترین استقبال جوانان و نوجوانان از طرح اوقات فراغت در شهرستان های زاهدان، زابل، ایرانشهر و سراوان بوده است. وی در ادامه گفت: بیشترین استقبال نیز از رشته های ورزشی انجام شده است که متقاضیان رشته های فوتبال و ژیمناستیک بیشتر بوده است.   دولت کارگاه های مجانی در اختیار جوانان قرار دهد امان الله قرایی مقدم جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار مهر، نیز در خصوص اوقات فراغت دانش آموزان گفته بود که  در قرن ۱۸ به دلیل ورود تکنولوژی، اوقات فراغت انسان زیاد شد و به هفته ای ۵۰ ساعت در ۶ روز هفته رسید. بنابراین به فکر پر کردن این اوقات افتادند. این جامه شناس ضمن انتقاد از مسئولین با بیان اینکه جوان ها این روزها به جای رفتن به فرهنگ سراها به جاهایی پناه می برند که هم ارزان است و هم می توانند وقت خالی خود را پر کنند، افزود: با احتساب کنکوری ها و تعطیلی مدارس ۱۴ میلیون بیکار داریم. دولت برای قشر ضعیف و متوسط چه کرده است؟ قرایی مقدم با بیان اینکه هر کسی قادر به مسافرت رفتن نیست، تصریح کرد: جوانان ما آینده سازان فردا هستند. دولت باید کارگاه های مجانی و گردش علمی مجانی در اختیار جوانان قرار دهد.
  برخورد با قهوه‌خانه‌ها مطابق قانون اماکن خواهد بود   وی با بیان اینکه جوانان دنبال اینترنت رایگان هستند و پناه می برد به قلیان و زدن حرف های بیهوده در سر چهارراه ها تاکید کرد: در آخر هم گرفتار اعتیاد و مواد مخدر می شود، که صدمه آن صدها برابر بیشتر از آن است که برای اوقات فراغت یک جوان سرمایه گذاری کنیم. به همین دلیل است که جامعه شناسان در بررسی های خود می گویند اگر یک دلار در راه اوقات فراغت نسل جوان به کار ببریم بیشتر از هزار دلار سود می کنیم.   قرایی مقدم، یکی از راهکارها را نوسازی و بازسازی امکانات فراغت دانست و گفت: برنامه های ورزشی پرتحرک، موسیقی مناسب، شنا و فوتبال باید فراهم شود. از وقت طلایی جوانان باید بهره برداری کرد چون بعدها این سرمایه گذاری جواب می دهد. جوانی که قهوه خانه را اوقات فراغت خود می داند در آینده جوان سالمی نخواهد بود. چندی پیش نیز سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در مورد جمع‌آوری تعدادی از قهوه‌خانه‌ها و برخورد با آنها گفته بود که: : در این زمینه قانون اماکن وجود دارد و این برخورد مطابق قانون اماکن خواهد بود و با متخلفان برخورد جدی صورت می‌گیرد. منبع عصرهامون انتهای پیام/
کد مطلب: 2349
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *