دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ ۰۹:۲۲
۰
گزارش پهره از چشم انتظاری کشاورزان به ورود بسیج؛

وقتی نبود صنایع تبدیلی زحمات کشاورزان را بر باد و سود دلالان را دوبرابر می کند

نبود صنایع تبدیلی یکی از آسیب های جدی در حوزه کشاورزی شهرستان ایرانشهر است که بی توجهی به آن در اکثر فصول سال موجب ضرر کشاورز بومی و رونق کسب و کار دلالان شده است.
وقتی نبود صنایع تبدیلی زحمات کشاورزان را بر باد و سود دلالان را دوبرابر می کند
وقتی نبود صنایع تبدیلی زحمات کشاورزان را بر باد و سود دلالان را دوبرابر می کند
به گزارش پایگاه خبری پهره؛ فراهم بودن همه جانبه رشد یک حرفه جهت رونق کسب و کار یکی از امتیازات مهمی است که این ظرفیت بر خلاف بسیاری از نقاط دنیا در شهرستان جوان و مستعد ایرانشهر به خوبی فراهم می باشد.
با توجه به خاک حاصلخیز و وسیع و آب و هوای مساعد خوشبختانه تولید محصولات کشاورزی این شهرستان مثل تولید خرما، گندم، ذرت، سیفیجات و دام های سبک و سنگین متعدد یکی از ویژه ترین فرصت هایی است که توسط دامداران و کشاورزان این شهرستان مغتنم شمرده شده است.
اما آن چه که موجب نارضایتی و رنجش کشاورزان علی رغم وفور این نعمات هست؛ نبود سایر اقدامات ثانویه از سوی مسئولین شهرستان می باشد که انتظار می رود بسیج سازندگی ایرانشهر با ورود به این عرصه جای خالی برخی کاستی ها را پر کند.

عمر برهانزهی یکی از کشاورزان موفق ایرانشهر مالک 30 هکتار از اراضی این شهر است؛ او در گفت و گو با خبرنگار پهره در خصوص نارضایتی های این صنف می گوید: علی رغم برداشت محصولات متعدد که خدا را از این بابت بسیار سپاسگذاریم اما متأسفانه نبود صنایع تبدیلی و سردخانه های بزرگ، کشاورز را با چالش جدی ضرر در فروش محصولات مواجه کرده است.
او می گوید: وقتی خرما، گوجه، خیار، بادمجان، ذرت، گندم و سایر محصولات فصلی به وفور در زمین های حاصلخیز شهرستان برداشت می شود؛ چرا نباید از این فرصت استفاده شود و کارخانه ها و شرکت های تولید صنایع تبدیلی در زمینه تولید رب، خیارشور، انواع کنسرو، شکلات و غیره در شهرستان ایجاد شود و کشاورز مجبور شود محصول درجه یک خود را با نازلترین قیمت به دلالان بفروشد.
 

این کشاورز کارآفرین ادامه می دهد: بنا به فرمایش رهبری، کشاورز علی رغم تمام سختی و مشقت گام های موثری را در جهت خودکفایی و استقلال مالی کشور برداشته است اما انتظار داریم مسئولین نیز با ایجاد زیرساخت ها اقدام و عمل در خوری را برای حمایت از تولید بومی کشاورز و دامدار کشور بردارند.
کارآفرین ایرانشهر تصریح کرد: هر چند که می دانیم حوزه فعالیت سپاه و بسیج؛ کشاورزی نیست اما امیدواریم با ورد به این عرصه فرصت ایجاد صنایع تبدیلی در سطح شهرستان فراهم شود.
برهانزهی می گوید: در سال های اخیر قیمت های بالای بذر و کود یکی از دغدغه هایی است که از سوی دولت ایجاد شده است که جا دارد با فراهم شدن بستر سودآوری محصولات در سطح هر شهر و شهرستان جلوی انحصارطلبی دلالان گرفته شود و سود حاصل از فروش محصولات عاید کشاورزی شود که در سرما و گرما زمین را به بار نشانده است.
 

این کارآفرین تصریح کرد: امسال 25 تن بار هندوانه را جهت فروش به سایر استان های کشور فرستادیم اما به دلیل ادعای دلال ها 15 میلیون متضرر شدیم که اگر سردخانه ای در شهر ایرانشهر می بود هرگز این بلای سر محصولات کشاورزان بومی نمی آمد که امیدواریم مسئولین با بسترسازی مناسب مانع بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی در سال های آینده شوند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 3160
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *