سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۵۰
۰

بازگشت امید به بازار

یک روز بعد از اعلام سیاست های جدید، شیب کاهش قیمت ارز و طلا در بازار تندتر شد. نرخ ارز رسمی نیز بدون تغییر بود یا کاهش یافت.
بازگشت امید به بازار
به گزارش پایگاه خبری پهره ، به نقل از خراسان ، یک روز بعد از اعلام سیاست های جدید، شیب کاهش قیمت ارز و طلا در بازار تندتر شد. نرخ ارز رسمی نیز بدون تغییر بود یا کاهش یافت. طبق تصمیم بانک مرکزی همچنین از امروز انتشار اوراق گواهی سپرده 18 درصدی به مدت یک هفته آغاز می شود. در اولین روز پس از اعلام بسته سیاست ارزی جدید دولت، قیمت ها در بازار ارز و طلا با شیب تندتری از روزهای قبل، رو به کاهش نهاد. هر قطعه سکه امامی با 260 هزار تومان افت نسبت به دو روز گذشته، تا بعد از ظهر دیروز به سه میلیون و 405 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار نیز با پنج هزار و 540 تومان افت مواجه شد و 274 هزار و 500 تومان در بازار تهران معامله شد. از سوی دیگر یورو از کانال 11 هزار تومان، پایین آمد و به 10 هزار و 917 تومان رسید. در بازار غیر رسمی ارز نیز دلار با افت قیمت مواجه شد و در ساعات پایانی روز تا 9 هزار و 500 تومان هم پایین آمد. در این زمینه برخی شنیده ها حاکی از آن است که با ادامه روند کنونی، دلار در بازار غیر رسمی تا کانال هشت هزار تومان نیز به زودی افت خواهد کرد. از سوی دیگر، دیروز بانک مرکزی قیمت ارزهای اصلی را بدون تغییر یا با افت نسبت به دو روز گذشته اعلام کرد. بر این اساس، نرخ هر دلار آمریکا بدون تغییر نسبت به دو روز گذشته ۴۴ هزار و ۱۲۰ ریال قیمت خورد. اما نرخ هر پوند انگلیس با پنج ریال کاهش نسبت به روز گذشته ۵۷ هزار و ۳۵۹ ریال و هر یورو نیز با ۵۷ ریال افت در مدت زمان مشابه ۵۱ هزار و ۲۰ ریال ارزش‌گذاری شد.
نگاهی بر اهم سیاست ارزی جدید در آستانه اجرا
رئیس بانک مرکزی، سرانجام دو شب قبل بسته سیاست جدید ارزی را تشریح کرد. هر چند مشروح صحبت های همتی در رسانه ها منتشر شده است، اما با این حال، امروز که قرار است این بسته اجرایی شود، بد نیست نگاهی مجدد بر اهم سخنان وی و بسته ارزی بیندازیم. در جدول، به این موارد اشاره شده است.
آغاز انتشار اوراق گواهی سپرده 18 درصدی به مدت یک هفته
با موافقت بانک مرکزی، اوراق سپرده بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد از امروز شانزدهم مرداد به مدت شش روز کاری عرضه می‌شود. به گزارش مهر، با موافقت بانک مرکزی برخی بانک ها اقدام به عرضه اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۱۸ درصد برای شش روز کاری کرده‌اند. هم اکنون قرار بر این است که شعب بانک های منتخب، در سراسر کشور از امروز سه شنبه ۱۶ مرداد تا دوشنبه ۲۲ مرداد ماه جاری به مدت شش روز کاری، تعداد محدودی اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه گذاری (عام) را با نرخ سود علی الحساب ۱۸ درصد سالانه عرضه کنند. این اوراق با سررسید یک ساله، با نام و قابل باز خرید قبل از سررسید با نرخ ۱۶ درصد سالانه از تاریخ انتشار است. اوراق مذکور معاف از مالیات است و سود علی‌الحساب آن ماهانه پرداخت می‌شود. مدت عرضه اوراق محدود است و تمدید نخواهد شد.
اهم محورهای سیاست ارزی جدید در یک نگاه
نرخ کالاهای اساسی تا پایان فروردین ۹۸ بدون تغییر باقی خواهد ماند و ارز هم تا همان زمان به نرخ ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آن ها قرار می‌گیرد؛ البته نظارت کافی نیز صورت می گیرد که انحراف در این زمینه وجود نداشته باشد. وزیران قول داده اند که نظارت کافی داشته باشند و رئیس جمهور نیز روزانه این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
صادرکنندگان (از جمله پتروشیمی ها) اگر ارز خود را در مدت زمان تعیین شده به بازار ثانویه ارائه نکرده باشند، باید مابه التفاوت را با نرخ بازار آزادی که شکل خواهد گرفت، به حساب خزانه واریز کنند.
خرید و فروش ارز در صرافی ها مجاز است. در حدی که مردم برای نیازهای روزمره و سفر نیاز دارند، می توانند از بازار صرافی ها بخرند که حدود 5 درصد از نرخ بازار ثانویه بالاتر است.
خروج ارز حواله ای و صرافی دیگر اتفاق نمی افتد. ما ورود ارز به کشور توسط صرافی ها را آزاد کردیم و صرافی ها می توانند هم طلا و هم اسکناس را با مجوز ما وارد کنند. البته اشخاص حقیقی هم می توانند این کار را بکنند. طلا یک تعرفه و ارزش افزوده ای داشت که 13 درصد به آن اضافه می شد. هم اکنون تصویب شده است که هر کسی آماده وارد کردن طلا باشد، از تعرفه و ارزش افزوده معاف است.
بانک مرکزی مجاز شده است سپرده های مردم را جذب کند. بانک های عامل مجاز شدند از طرف بانک مرکزی سپرده های ارزی مردم را جذب کنند و سودشان را به صورت ارز بگیرند. مردمی که ارز را به خانه برده اند و زیر تشک گذاشته اند می توانند بیاورند در بانک مرکزی بگذارند و سودش را هم به صورت ارز بگیرند و این را روسای سه قوه هم تضمین کرده اند.
کسانی که حواله ارزی (برای ارز مسافرتی) گرفته اند با نرخ قبلی می توانند ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند.
بانک مرکزی وظیفه دارد ارزش پول را حفظ و تورم را کنترل کند. این که بانک ها هر کار خواستند بکنند، حتما اتفاق نمی افتد. بانک ها باید از افزایش اضافه برداشت و خلق پول جلوگیری کنند.
با رئیس سازمان بورس صحبت کرده ایم و می خواهیم کنترل بازارهای ثانویه را از طریق بازار باز و بازارهای موازی انجام دهیم. یعنی بازار مالی را در کنار بازار ثانویه قرار خواهیم داد و از ابزارهای بازارهای مالی استفاده بهینه خواهیم کرد. ضمن این که برای استفاده از بازارهای مالی نیز ظرف دو هفته آینده تصمیمات خوبی را اعلام خواهیم کرد.
انتهای پیام /

 
کد مطلب: 422245
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *