يکشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۷ ۱۳:۵۱
۰
با حضور معاون رئیس جمهور؛

برگزاری جشن ملی شدن شهر سوزن دوزی در ایرانشهر/ از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی رونمایی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از برگزاری جشن ثبت ملی سوزن دوزی ایرانشهر خبر داد و گفت: امروز همزمان با برگزاری این مراسم از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی رونمایی می شود.
برگزاری جشن ملی شدن شهر سوزن دوزی در ایرانشهر/ از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی رونمایی می شود
به گزارش پهره ؛ علیرضا جلالزایی در این خصوص در گفت وگو با عصرهامون، با اشاره به برگزاری جشن ثبت ملی سوزن دوزی ایرانشهر اظهار کرد: این جشن امروز 18 شهریورماه با حضور مسئولان سازمانی و استان برگزار می شود که در آن مراسم لوح ثبتی شهر سوزن دوزی به شهردار ایرانشهر اعطا خواهد شد.

هنر نقش بسزایی در صادرات صنایع‌دستی ایران ایفا کند
وی با بیان اینکه  هنر نقش بسزایی در صادرات صنایع‌دستی ایران ایفا کند، گفت: برپایی نمایشگاه تخصصی سوزن دوزی از اقدامات مهمی است که در حاشیه این مراسم اجرا خواهد شد.
وی اجرای موسیقی زنده و سخنرانی مسئولان را یکی از برنامه های این مراسم دانست و ادامه داد: از رئیس سازمان میراث فرهنگی و معاون رئیس جمهور، معاون صنایع دستی این سازمان و مهمان دیگری برای حضور در این مراسم دعوت شده که در صورت امکان حضور خواهند یافت.

رونمایی از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی
گفتنی است همزمان با جشن ملی شهر ایرانشهر با عنوان شهر ملی سوزن دوزی از تمبر یادبود استاد مهتاب نوروزی رونمایی خواهد شد.
مهتاب نوروزی بانوی سوزن دوز بلوچ، تمام ۷۶ سال عمر خود را به پای سوزندوزی، سکه دوزی و گلدوزی ریخت و عاشق نقش و نگار و زیبایی زیست. وی از کودکی سوزن‌دوزی را آغاز کرد، در شانزده‌سالگی استاد شد و در مجموع به مدت ۶۳سال به سوزن‌دوزی ادامه داد. نوروزی که این هنر را از مادرش یاد گرفته بود، آن را کار کرد و به دیگران هم یاد داد، آن قدر که همه دخترهای سیستان و بلوچستان و آنهایی که سوزن دوزی بلد هستند وی را می شناسند. این بانوی مشهور سوزن دوز در روستای قاسم‌آباد، در هفت کیلومتری بمپور از توابع سیستان و بلوچستان زندگی می کرد.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 422335
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *