يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۰۵
۰

یونان و آمریکا جای ایران را در قطر گرفتند

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: اتفاقات اخیر در کشور باعث شده ایران مشتریان سنتی قیر خود از جمله قطر را از دست بدهد.
یونان و آمریکا جای ایران را در قطر گرفتند
به گزارش پهره ؛ وحید شیخی در نشست خبری که امروز برگزار شد، با تاکید بر این‌که نرخ ارز و نرخ خوراک باید به ثبات برسد، اظهار کرد: تنش‌ها باعث آسیب دیدن تولیدکنندگان و صادرکنندگان می‌شود. صادرکننده‌ای که دو ماه اخیر کالا را با ارز ۱۵ هزار تومان خریده است، اکنون باید ارز خود را با نرخ ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان به بازار برگرداند.
وی با اشاره به وضعیت تولید و عرضه قیر در کشور، اظهار کرد: در ماه گذشته، ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن عرضه قیر داشتیم و درخواست برای وکیوم باتوم ۵۰ هزار تن بود، در حالی که این میزان در هفته گذشته حدود ۴۵ هزار تن بوده و درخواست برای وکیوم باتوم ۱۰ درصد بود.
عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با بیان این‌که نرخ فرآورده در بازار ایران گران است، افزود: به این دلیل خریداران خارجی تمایلی به خرید از بازار ایران ندارند. به دلیل بالا بودن نرخ ارز و بی‌ثباتی بازار مشتریان سنتی، قیر از جمله قطر را از دست داده‌ایم. اخیرا یک کشتی ۳۷ هزار تنی از یونان و یک کشتی ۳۶ هزار تنی از آمریکا به قطر قیر وارد کرده است و این یک هشدار جدی برای ماست که سهم ۱۰ درصدی قیر در بازار جهانی را داشته‌ایم.
شیخی ادامه داد: قیر ایران همیشه مشتری ثابت خود را داشت، اما ما در حال از دست دادن مشتریان خود هستیم که به سادگی برنخواهند گشت.
انباشت وکیوم باتوم در مخازن پالایشگاه‌ها
وی در ادامه با بیان این‌که وکیوم باتوم در مخازن پالایشگاه‌ها انبار شده است، افزود: پالایشگاه تهران ۵۰۰۰ تن خروج محصول داشته که این میزان طی دو روز گذشته به ۲۵ تن رسیده است.
عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی با اشاره به مصوبه وزارت نفت در تاریخ بیستم آذرماه، اظهار کرد: وزارت نفت در این تاریخ تصمیم گرفت نرخ تسعیر ارز برای وکیوم باتوم را از ابتدای آبان‌ماه با نرخ تسعیر ارز در سامانه نیما حساب کند، در حالی که طبق مصوبه ۲۹ مهرماه این وزارتخانه، قرار بود مابه‌التفاوت را دولت پرداخت کند؛ این تصمیم آسیب جدی به شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده قیر وارد کرده است. از سوی دیگر شرکت‌ها اجازه ندارند قیر تولیدی خود را به ارگان‌های دولتی تحویل دهند که اگر این موضوع حل نشود، پالایشگاه‌ها تعطیل خواهند شد.
شیخی ادامه داد: طبق سیاست وزارت نفت، نرخ قیر برای مصرف‌کننده داخلی سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و نرخ وکیوم باتوم، دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.
به گفته وی، بیکاری رانندگان حامل وکیوم باتوم و قیر، تعطیلی کارخانه‌های قیرساز و اختلال در کار صادرکنندگان قیر از تبعات تصمیمات اخیر وزارت نفت است.
منبع: ایسنا

انتهای پیام/
کد مطلب: 422861
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *