شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۷ ۰۹:۳۶
۰

افزایش سواد رسانه ای گام نخست برای ورود به فضای مجازی/سلاح فعالین اجتماعی آشنایی با ترفندهای دشمنان است

مدرس و کارشناس حوزه فضای مجازی گفت: مادامی که یک فعال فضای مجازی به عنوان یک کاربر فعال و خوب فعالیت کند، حرفی که میزند به خوبی به مخاطب القاء می شود و لازمه آن نیز یادگیری شیوه های تولید محتوا و مدل های حرف زدن رسانه ای است.
افزایش سواد رسانه ای گام نخست برای ورود به فضای مجازی/سلاح فعالین اجتماعی آشنایی با ترفندهای دشمنان است
به گزارش پهره ؛ رهبر معظم انقلاب در جریان دیدار با مردم انقلابی قم با اشاره به اهمیت فضای مجازی فرمودند: جوانان فضای مجازی را به ابزار تودهنی زدن به دشمن تبدیل کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: انقلاب و نظام با خواست و حمایت مردم شکل گرفته و استمرار یافته اما مستکبران با وقاحت تمام مردم را به مقابله با همین نظام فرا می خوانند که لازم است مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه آن حرکت کنند و جوانان با هوشمندی، فضای مجازی را به ابزاری برای زدن تو دهنی به دشمنان تبدیل کنند.
رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از سخنانشان با اشاره به این که امروز یکی از مهم‌ترین تدابیر دشمنان ما شایعه‌پراکنی است،فرمودند : افکار عمومی مردم، مایه‌ی اقتدار ملّی است. برای اینکه این افکار عمومی را عوض کنند چه‌‌کار میکنند؟ دروغ شایع میکنند؛ شایعه‌پراکنی میکنند و مادامی که یک سند درست، یک مطلب منطقی معقولی وجود نداشته باشد، حرف دشمن را نباید باور کرد.

در همین راستا حسن میثمی در گفت و گو با خبرنگار پهره اظهار داشت : در فضای امروز شایعه و تهمت زیاد است و هرکس که فعالیت مثبتی انجام دهد ممکن است مورد تهمت قرار بگیرد و انتظار رهبری این است که با اقداماتی چون تولید محتوای درست ، فراگرفتن تکنیک های عملیات روانی و شیوه های رسانه ای بتوانند یک جواب درست به آن شایعه بدهند و اینگونه اقدامات را خنثی کنند.

این مدرس و کارشناس حوزه فضای مجازی با اشاره به ورود جوانان به عرصه تولید محتوای درست در عرصه فضای مجازی گفت : خیلی از جوانها تولید کننده محتوا نیستند و بیشتر مصرف کننده محتوا هستند. توصیه من به آنها این است که در گام اول سواد رسانه ای خود را افزایش دهند تا وقتی با یک محتوای نادرست یا فیک نیوز مواجه شدند بتوانند آن را تشخیص دهند.
 
وی با توجه به مبحث نهضت محتوا، سخنان رهبری را یک نوع حکم جهاد در عرصه فضای مجازی دانست و تصریح کرد: مفهومی در فضای مجازی وجود دارد به نام نهضت محتوا که وقتی به واقعیات موجود نگاه می کنیم درمی یابیم که این یک نوع جهاد است و در این راستا باید تولید کننده های محتوا با ترفندهای مختلف تلاش کنند و این محتوا را به دست مخاطب برسانند تا دیگر جایی برای شایعه وجود نداشته باشد.

میثمی با اشاره به خصوصیات فعالین فضای مجازی و تولید کنندگان محتوا گفت : اولین سلاحی که باید یک فعال فضای مجازی در دست داشته باشد، آشنایی با ترفندهای رسانه ای است تا مبادا خودشان درگیر بازی های رسانه ای دشمن شوند.

این پژوهشگر رسانه‌های اجتماعی دومین لازمه فعالیت در فضای مجازی را شناخت جریان های رسانه ای خواند و تصریح کرد : یک فعال فضای مجازی و رسانه باید جریان های رسانه ای را بشناسند و بداند که دشمنان داخلی و خارجی نظام اسلامی هزینه های زیادی در بحث رسانه انجام داده اند و شناخت این جریان ها می تواند کمک کند تا توطئه ها خنثی شود.
 
حسن میثمی ادامه داد: سومین خصلت یک فعال عرصه فضای مجازی ، فعال بودن به معنای واقعی در این فضا و شبکه های اجتماعی است و مادامی که به عنوان یک کاربر فعال و خوب فعالیت کنند، حرفی که میزنند به خوبی به مخاطب القاء می شود و لازمه آن نیز یادگیری شیوه های تولید محتوا و مدل های حرف زدن رسانه ای است.

وی با اشاره به فعالیت طیف های سیاسی در فضای مجازی گفت : جریان های سیاسی هر کدام می توانند تیم های رسانه ای خود را تشکیل دهند اما باید در نظر گرفتن امنیت و منافع ملی برای همه آنها بصورت مشترک رعایت شود و پس از آن برطبق سلایق خود و با محوریت امنیت ملی و حفظ نظام جمهوری اسلامی شروع به تولید محتوا کنند .

انتهای پیام/
 
 
کد مطلب: 422946
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *