شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ ۱۲:۲۱
۰

آرزوی شعرخوانی شاعر بلوچ در حضور رهبر انقلاب/ در مدح امام حسین (ع) به دو زبان بلوچی و فارسی شعر سروده ام

شاعر بلوچ گفت: در مدح اهل بیت عصمت و طهارت و به ویژه حضرت امام حسین (ع) به دو زبان بلوچی و فارسی شعر سروده ام.
آرزوی شعرخوانی شاعر بلوچ در حضور رهبر انقلاب/ در مدح امام حسین (ع) به دو زبان بلوچی و فارسی شعر سروده ام
به گزارش پهره به نقل از صدای بلوچ، از کودکی و نوجوانی به ادبیات و سرودن شعر علاقمند بود و هر چه که سنش بالاتر می رفت این علاقه بیشتر می شد؛ اولین شعر خود را درست زمانی که یازده ساله بود با موضوع پدران کارگر سرود.

علی رغم اینکه رشته دوران دبیرستانش ریاضی بود اما علاقه اش روز به روز به شعر و ادبیات بیشتر می شد، سرودن اشعار مذهبی، اجتماعی و فرهنگی را از دوران دانشگاه آغاز کرد.
این پایگاه خبری گفتگویی را محمدامین سپاهیان شاعر و مدیحه سرای اهل بیت عصمت و طهارت انجام داده که در ادامه آمده است.

وی گفتگوی خود را با پایگاه خبری صدای بلوچ اینچنین آغاز کرد: سال 1354 در شهری متولد شده ام که افتخار میزبانی مقام معظم رهبری در دوران تبعید را داشته و به شهر ولایت معروف است.

وی گفت: از نوجوانی علاقه مند به کتابخوانی و سرودن شعر بودم، اولین شعر خود را کلاس اول راهنمایی در وصف کارگر و دستان پینه بسته پدران کارگر سرودم که مورد تشویق قرار گرفتم.

سپاهیان اضافه کرد: در دوره دانشگاه با فعالیت های مذهبی و فرهنگی و اجتماعی که داشتم، سمت وسوی اشعارم مذهبی و اجتماعی شد؛ بیشتر مثنوی سرودم و غزل وقصیده و دوبیتی و سایر قالبها را هم کار میکنم.

وی افزود: شاخصه شعر من مذهبی با هویت شعر شیعی بلوچی، شعر اسلامی با محوریت تقریب و اخوت اسلامی با برجسته سازی میراث فرهنگی و آداب و سنن و اعتقادات مردمان مهربان بلوچ است.

سپاهیان عنوان کرد: با توجه به اینکه رشته الهیات در مقطع دکتری بوده، کتابهایی که نگاشته ام در حوزه الهیات و ادبیات بوده است.

این شاعر و مدیحه سرای بلوچ ادامه داد: عاشق اهل بیت عصمت و طهارت و خصوصا‌ امام‌ زمان (عج) هستم و شعر یار جمکرانی من در وصف امام دوازدهم است.

وی افزود: در مورد خداوند متعال، پیامبر مکرم اسلام و ائمه اطهار و به ویژه امام حسین (ع) به دو زبان بلوچی و فارسی شعر سروده ام که نمونه اشعار فارسی، شعر امام رضا (ع) و یارجمکرانی است و نمونه اشعار بلوچی شعر کاپار، مولا علی، بابا حسین،بی بی سلام و چمانی روک است.

سپاهیان عنوان کرد: شعر فارسی سلام ای وسعت ایمان در باره ایرانشهر درباره ظرفیت های علمی، فرهنگی، دینی، اقلیمی و اجتماعی ایرانشهر و گروههای اجتماعی ساکن در این شهرستان است.

وی گفت: شعر را عموما دوست دارم و با آن میخندم و گربه میکنم، در واقع تجلی و انعکاس دهنده احساسات من است.

سپاهیان اضافه کرد: شعرهایی که در مدح اهل بیت عصمت وطهارت سروده ام،;i مدیحه سرایان در جلسات و مراسمات عزاداری و اعیاد اهل بیت پیامبر(ع) خوانده اند.

وی ادامه داد: شاعران و مدیحه سرایان اهل سنت و بلوچ، اشعار بسیار زیادی در مدح و وصف اهل بیت (ع) و خصوا حضرت امام حسین (ع) سروده اند که این نشان از عشق و ارادت این قوم به اهل بیت پیامبر اسلام است.

 این شاعر بلوچ خاطرنشان کرد: در محافل مختلفی شعرخوانی داشته ام ولی آرزویم این است که شعرهای بلوچی خود را در محضر رهبر معظم انقلاب قرائت کنم.

انتهای پیام/
 
کد مطلب: 423787
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *