سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۵:۳۶
۰
رئیس سازمان جهاد باهدف افزایش راندمان آبیاری و مديريت مصرف آب؛سیستان وبلوچستان:

6هزار هکتار از اراضی کشاورزی مجهز به سیستم های نوین آبیاری می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: 6هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در حال تجهیز به سیستم های نوین آبیاری است.
6هزار هکتار از اراضی کشاورزی مجهز به سیستم های نوین آبیاری می شود
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون غلام حیدر زورقی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون با بیان اینکه افزایش راندمان آبیاری و مديريت مصرف آب در بخش کشاورزی توسعه‌ی طرح سیستم های نوین آبیاری را می طلبد، افزود: دولت در این راستا به کمک بخش کشاورزی آمده و برای اجرای سیستم های نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان هیچ محدودیتی قائل نشده است.

وی بیان کرد: از سال 74 تا کنون با  صرف اعتباری بالغ بر 1790 میلیارد ریال 34 هزار هکتار از اراضی کشاورزی  استان به سیستم نوین آبیاری مجهز شده و کار مطالعه برای اجرای 30 هزار هکتار سیستم های نوین آبیاری نیز انجام شده است.

این مسئول اذعان کرد: از سال 74 تا سال 92 حدود 18 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغات استان اجرا شده یعنی به طور میانگین سالی 950 هکتار، ولی از  سال 92 با نگاه ویژه دولت و مسئولان اجرای این طرح رونق چشمگیری داشته و میانگین سالانه اجرای سیستم های نوین آبیاری در استان به 2 هزار و 500 هکتار افزایش یافته  است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: در حال حاضر 30 پیمانکار بومی وغیر بومی و 23 مشاور حقیقی و حقوقی برای اجرای این سیستم ها در استان مشغول کار می‌باشند.

وی افزود: از ابتدای سال تاکنون برای تجهیز 6 هزار هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری مبلغ 660 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.

زورقی با اشاره به اینکه 70 درصد اراضی زراعی و باغی استان قابلیت اجرای سیستم های نوین آبیاری را دارند، گفت: بر این اساس تاکنون 22 درصد از اراضی کشاورزی در سیستان وبلوچستان به سیستم های آبیاری قطره‌ای و تیپ، بارانی وکم فشار مجهز شده اند که معادل متوسط کشوری است.

به گفته کارشناسان با اجرای 34 هزار هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان سالیانه در مصرف بیش از 387 میلیون مترمکعب صرف جویی می‌شود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 424245
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *