سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۱۶:۰۸
۰
در سایه کمبود نظارت ها صورت گرفت؛

گازسوز کردن غیرمجاز خودروها با میدان داری کپسول های گاز خانگی/ ال پی جی، بمبی متحرک بیخ گوش شهروندان زاهدانی

گازسوز کردن غیرمجاز خودروها با میدان داری کپسول های گاز خانگی در زاهدان این روزها یکی از معضلاتی است که باعث شده تا شهروندان ساعت ها در صف های طولانی سیلندرگاز معطل باشند.
گازسوز کردن غیرمجاز خودروها با میدان داری کپسول های گاز خانگی/ ال پی جی، بمبی متحرک بیخ گوش شهروندان زاهدانی
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون، تامین سوخت ارزان به قیمت از دست دادن جان با وجود سوختگیری خودروهای غیرمجازLPG سوز در زاهدان یکی از شیوه هایی است که مدت هاست رانندگان به علت کمبود سهمیه بنزین و گرانی آن در بازار آزاد بکار گرفته اند.

گاز سوز کردن غیرمجاز خودروها در سایه کمبود نظارت مسئولان امر علاوه بر اینکه زنگ خطر انفجار بمب متحرک را برای شهروندان به صدا در آورده و با کوچکترین نشتی یا تصادف خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد از سوی دیگر اما باعث افزایش مصرف گاز در این منطقه شده به گونه ای که شه بخش، مدیر شرکت پرسی و ایران گاز زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون یکی از علل شلوغی صف های گاز را گازسوز کردن غیرمجاز خودروها توسط دکه های و مراکز موجود در سطح شهر عنوان کرد.

نصب دستگاه LPG  سوز با منبع غيراستاندارد توسط کپسول گاز مایع خانگی در صندوق عقب خودروها بدون توجه به خطرات آتش سوزی و نشت گاز این روزها یکی از معضلاتی به شمار می رود که متاسفانه در پی عدم نظارت جدی مسئولان منجر به آن شده تا رانندگان تاکسی و ماشین های شخصی برای رهایی از ماندن در صف های طویل پمپ های بنزین و کمبود سهمیه به این کار روی آورند و کارگاه های گاز سوز کردن خودروها روز به روز در خیابان های شهر بیشتر شود.
با گذری در خیابان های رسالت، ثارالله، جمهوری، شهرک کارگاهی و ...به وضوح می توان مشاهده کرد که صاحبان دکه ها مشغول پر و جایگزین کردن سیلندرهای گاز در صندوق عقب خودروها هستند و این کار را بدون هیچ ترس و واهمه ای در ملاعام انجام می دهند.

در همین راستا یکی از شهروندان زاهدانی که چندین روز در پی یافتن یک سیلندرگاز برای مصرف خانگی خود است به خبرنگار ما گفت: علیرغم اینکه کپسول های گاز را شهروندان باید به سختی تهیه کنند اما به راحتی در بازار آزاد روزانه ماشین های حمل سیلندر اقدام به جایگزین کردن سیلندرهای خالی می کنند، سیلندرهایی که باید برای مصارف خانگی بکار گیری شود اما به راحتی جایگزین سوخت خودروها شده و یا به قیمت گزاف به شهروندان فروخته می شود و کاسبی داغی را برای دلالان به وجود آورده است.

یکی از رانندگان نیز که در حال شارژ منبع گاز خودروی خود در خیابان جمهوری بود در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: با هر عدد کپسول سه روز در شهر مسافر جابجا می کنم، از آنجایی که حوصله ماندن در صف های طولانی بنزین را ندارم سهمیه ماشین خود را می فروشم و با مبلغ اندکی ماهانه سوخت خودروی خود را تامین می کنم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه این اقدام غیرمجاز بوده و در صورت بروز حادثه خسارت به بار می آورد، گفت: شرکتی که اقدام به نصب دستگاهLPG  می کند در ابتدا تضمین از سالم بودن و بیمه آن می کند.
یکی دیگر از شهروندان نیز با بیان اینکه این اقدام رانندگان جان مسافران را به خطر می اندازد، ادامه داد: بارها در تاکسی یا ماشین های شخصی از استشمام بوی بد که مانع نفس کشیدنمان می شود گلایه کرده ایم اما اعتراض فایده ای ندارد و می گویند وقتی با هزینه اندک می توان سوخت خودرو را تامین کرد چرا در صف های طولانی ساعت ها معطل بمانیم و یا با توجه به وضعیت اقتصادی نامناسب هر 20 لیتر بنزین را در بازار آزاد با قیمت 60-50 هزار تومان خریداری کنیم.

در پایان گفتنی است در کنار آگاه سازی بیشتر مردم در خصوص خطرات این نوع سوخت رسانی مسئولان نیز باید با ایجاد قانونی تاثیرگذار با متخلفان، مراکزی که به صورت غیرمجاز خودروها را LPGسوز می کنند و افراد و مراکزی که سیلندرهای گاز مایعی را که برای مصارف خانگی برای روستاها و مناطق محروم از گاز طبیعی پیش بینی شده است برای تامین سوخت در اختیار رانندگان خودروهای LPGسوز قرار می دهند برخورد کنند.
همچنین می طلبد تا مسئولان در کلانشهری همچون زاهدان به ایجاد چندین جایگاه CNG بپردازند تا رانندگان مجبور به استفاده از LPG های غیرمجاز نباشند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 424252
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *