جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۱
۰
در نشست مدیرکل هواشناسی مطرح شد؛

پیشنهاد استاندار سیستان و بلوچستان برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اهمیت توسعه زیرساخت های هواشناسی در حفظ جان و مال مردم گفت: هر چقدر سازمان هواشناسی کشور برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان هزینه کند، معادل آن استانداری سیستان و بلوچستان پرداخت می کند.
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون احمدعلی موهبتی در جریان دیدار مدیرکل هواشناسی استان با وی در محل استانداری این استان اظهار داشت: اگر اطلاعات هواشناسی در جریان سیل دی ماه جنوب استان نبود شاید تلفات انسانی زیادی برجای می ماند.
 
وی با بیان اینکه در حوزه هواشناسی کارهای بی نظیر و بی بدیلی صورت گرفته است، افزود: این اتفاقات به رغم کمبود زیرساخت های هواشناسی روی داده که با توجه به اهمیت نقش این سازمان در حفظ جان و مال مردم باید زیرساخت های مورد نیاز این اداره کل تأمین شود.
 
استاندار سیسستان و بلوچستان ادامه داد: 2 ایستگاه سنجش گردوغبار در زاهدان و زابل برای پهناور ترین استان کشور ناکافی است، مگر فقط زابل و زاهدان باد و گردوخاک دارد؟ باید تلاش کرد و ایستگاه های پایش هواشناسی در حوزه های مختلف استان را گسترش داد.
 
موهبتی اضافه کرد: ادامه دالان باد سیستان به میرجاوه، روتک، کوهک و تا پایان تر از سراوان کشیده می شود، دالان غربی نیز سراسر نوار غربی استان را تا دلگان، لاشار و بمپور در گیر می کند. از طرفی پهنه گردوغبار خیز سوم استان در نوار ساحلی و شهرستان های کنارک، چابهار و دشتیاری قرار دارد که نوع گردوغبار آن تفاوت زیادی با سایر نقاط استان دارد.
 
وی با بیان اینکه گردوغبار های دشتیاری بسیار ریز بوده و اثرات مخاطره آمیز زیادی بر سلامت انسان دارد، افزود: باید هواشناسی شرایط را برای پایش پارامترهای جوی به ویژه گردوغبار در این منطقه فراهم کند.
 
رئیس شورای برنامه ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: هواشناسی استان گزارشی از وضعیت موجود و نیازهای سخت افزاری خود آماده کرده و با هماهنگی حوزه مدیریت استانداری و سازمان هواشناسی کشور زمانی را برای دیدار با رئیس سازمان هواشناسی کشور تنظیم کند تا مشکلات زیرساختی هواشناسی استان به صورت مشترک از طریق این سازمان و استانداری حل شود.
 
موهبتی تصریح کرد: با مساعدت دولت 50 درصد اعتبارات توازن منطقه ای به سیستان و بلوچستان اختصاص یافته است که سعی می کنیم همگام با سازمان هواشناسی، از این اعتبارات برای توسعه هواشناسی استان هزینه کنیم.
 
وی گفت: شرط ما برای تخصیص اعتبار، همکاری و تخصیص دو طرفه اعتبار است به این معنی که هر چقدر سازمان هواشناسی کشور برای توسعه زیرساخت های هواشناسی استان هزینه کند، معادل آن استانداری سیستان و بلوچستان پرداخت می کند.
 
ضرورت ایجاد 60 ایستگاه جدید هواشناسی در سیستان و بلوچستان
 
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت زیرساخت های کنونی هواشناسی استان و نیازهای این بخش، گفت: هم اکنون 12 ایستگاه سینوپتیک هواشناسی 8 ایستگاه خودکار و 9 ایستگاه اقلیم شناسی در استان فعال است که برای رسیدن به استاندارد ها باید بیش از 60 ایستگاه جدید تأسیس کنیم.
 
وی ادامه داد: علاوه بر این ها باید تعداد ایستگاه های جو بالای استان که وظیفه پایش پارامترهای هواشناسی در لایه های جو را برعهده دارد از یک ایستگاه به 3 ایستگاه افزایش یابد و حداقل دو رادار هواشناسی در جنوب و شمال استان راه اندازی شود.
 
حیدری افزود: با گسترش شبکه دیدبانی و توسعه زیرساخت های هواشناسی، پیش بینی های جوی بهبود یافته و آمادگی ما برای مقابله با مخاطرات آب و هوایی بیشتر می شود. این مسئول در ادامه گزارشی از وضعیت جوی استان در سالی که گذشت ارائه کرد و گفت: سیستان و بلوچستان در سال 1398 چهارمین استان کشور از نظر رشد ریزش های آسمانی شد به طوریکه برای نخستین با در چند سال اخیر بیش از 3 درصد از مساحت آن شرایط ترسالی را تجربه کرد.
 
وی اضافه کرد: بررسی یکساله شاخص های خشکسالی خیلی کارآمد نیست و نمی توان واقعیت شرایط خشکسالی را بیان کند برای این منظور در سازمان هواشناسی شاخص 10 ساله نیز تهیه می شود.
 
حیدری گفت: بر اساس شاخص 10 ساله SPEI حدود 96 درصد از مساحت استان با درجات مختلفی از خشکسالی مواجه است و تنها 4 درصد از مساحت استان از خشکسالی خارج شده است.
 
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس خروجی شاخص 10 ساله خشکسالی هیچ قسمتی از استان ترسالی ندارد و هنوز زمان زیادی برای جبران کسری های بارش استان و خروج از خشکسالی باقی است.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 425251
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *