شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۱۷
۰
زنگ آخر کرونا؛

دغدغه کرونایی مادران برای فرزندان/ تلویزیون، رسانه ای که گاهی بدآموز می شود

در روزهایی که کووید 19 خانواده ها را خانه نشین کرده است و کودکان از بازی در پارک ها و ... محروم شده اند تلویزیون سهم بزرگی در آموزش و سرگرم کردن آن ها دارد.
دغدغه کرونایی مادران برای فرزندان/ تلویزیون، رسانه ای که گاهی بدآموز می شود
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون، با هیجان به آشپرخانه آمد و مادرش را صدا زد و گفت: «مامان تف تو روحت» یعنی چی؟ مادر هم قد کودک 3 ساله خود شد و گفت: پسرم این حرف را از کجا یاد گرفتی؟ و کودکش گفت: «یه آقا تو تلویزیون تکرار کرد». آموزش های بد صدا و سیما به کودکان معضلی است که به ویژه این روزها والدین بیشتر از گذشته با آن درگیر هستند.
 
در روزهایی که کووید 19 خانواده ها را خانه نشین کرده است و کودکان از بازی در پارک ها، خانه های بازی و حضور در مهد کودک ها و بازی با هم سن و سال های خود محروم شده اند تلویزیون سهم بزرگی در آموزش و سرگرم کردن آن ها دارد، در این میان برخی از بچه ها کلمات و رفتارهای بد را از این رسانه ملی می آموزند و تکرار می کنند، والدین هم نمی توانند همه زمان خود را به سرگرم کردن کودکان اختصاص دهند و گاهی آن ها را با این رسانه تنها می گذراند و به کارهای عقب مانده خود رسیدگی می کنند.
 
رسانه ملی برای همه اعضای خانواده است
 
یکی از مادران درگیر با این موضوع به خبرنگار ما گفت: پیش از قرنطینه خانگی پسر چهار ساله خود را به پارک و خانه بازی می بردیم، حتی بازی با بچه های فامیل هم می توانست باعث تخلیه انرژی اش شود، اما در این روزهای کرونایی فقط با اسباب بازی هایش سرگرم می شود و بیشتر مواقع تلویزیون تماشا می کند زیرا برنامه های آن متنوع است.
 
میرانی ادامه داد: کارمند هستم و باید به اداره بروم و هنگامی که به خانه بازمی گردم نمی توانم زمان زیادی را صرف بازی کردن با فرزندم داشته باشم، زیرا باید به کارهای عقب مانده خانه هم برسم، بهتر است در این روزها که خانه نشینی برای کودکان اجباری شده است ساعت پخش برنامه های گروه سنی 2 تا هفت سال افزایش داشته باشد تا کودکان برنامه های خارج از گروه سنی خود را نگاه نکنند.
 
 
 
سرگزی در این خصوص گفت: رسانه ملی برای همه اعضای خانواده است و باید برنامه ها و سریال ها با این نگاه ساخته شود، زیرا کودکان و نوجوانان هم ممکن است مخاطب برنامه های خارج از گروه سنی باشند، این که در یک سریال حرف های بد گفته شود چندان پسندیده نیست.
 
آموزش رفتار و کلمات بد از صدا و سیما
 
عادله صفت گل، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: با شیوع کرونا خانواده ها در قرنطینه خانگی هستند و بیشترین تعامل کودکان با تلویزیون است و آموزش آن ها از این طریق صورت می گیرد، اما متاسفانه در این میان بسیاری از کودکان کلمات و رفتارهای بد را از صدا و سیما می آموزند، چه برنامه ها و سریال های خانگی و چه برنامه های شبکه نهال که مناسب گروه سنی 2 تا هفت سال نیست.
 
وی ادامه داد: باتوجه به ادامه پررنگ بیماری کووید 19این موضوع بغرنج تر شده است و اوقات فراغت کودکان هم بیشتر از گذشته است، به علاوه نمی توانند به پارک، خانه بازی و حتی منزل بستگان هم بروند، بنابراین باید والدین اوقات فراغت فرزندان را به بهترین نحو پر کنند.
 
به گفته این روانشناس بالینی، بعضی از برنامه ها که از رسانه ملی پخش می شود متناسب با سن فرزندان نیست و بالعکس کودک علاقه زیادی به دیدن آن ها دارد که باید تماشای تلویزیون تحت کنترل والدین قرار گیرد، زیرا حتی برخی از برنامه های شبکه کودک هم ممکن است برای گروه سنی فرزندان ما خیلی آموزنده نباشد و آن ها را درگیر سوالات فکری کند.
 
 
 
صفت گل تصریح کرد: بنابراین کنترل تماشای تلویزیون فرزندانمان بسیار مهم است و والدین باید برنامه متناسب سن فرزندان را بررسی کنند و به آن ها اجازه تماشای تلویزیون را دهند، البته باید توجه داشت که برنامه های خشن یا برنامه هایی که دیالوگ های نامتناسبی دارند از گروه سنی 2 تا هفت سال حذف شوند، برنامه هایی که در آن آموزش نباشد و صرفا وقت فرزندانمان را تلف می کند باید کمرنگ شود.
 
والدین زمان بیشتری به فرزندان اختصاص دهند
 
این کارشناس ادامه داد: چون فرزندان در این سنین عینی گرا هستند و قدرت درک بالایی ندارند و تحلیل مسئله و تشخیص خوب از بد در سنین 2 تا هفت سال کمتر است به همین دلیل باید محتاطانه و محافظه کارانه برنامه های تلویزیون آن ها انتخاب شود.
 
وی اضافه کرد: برای پر کردن اوقات فراغت فرزندانمان به ویژه در این روزهای کرونایی والدین باید زمان بیشتری به فرزندان اختصاص دهند و بازی هایی با کمک خود فرزندان در خانه ابداع کنند، بازی های ساده مثل لی لی، نقطه بازی، کاغذ و تا، پرتاب توپ، ببین و بگو و ... سرگرم کننده است و قدرت درک و تخیل فرزندان را بالا می برد و فرزندان می توانند این ایام را به شکل بهتری سپری کنند.
 
انتهای پیام/
 
کد مطلب: 425387
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *