شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۴۰
۰
گوجه هایی که روی زمین ماند؛

چوب کرونا وسیلاب لای چرخ کشاورزی دلگان/ کسی به فکر حل معضل گوجه کاران نیست

این روزها از یک سو سیلاب و کرونا و از سویی دیگر قیمت پایین گوجه موجب شده تا محصول کشاورزان دلگانی روی زمین مانده و هیچ مشتری نداشته باشد.
چوب کرونا وسیلاب لای چرخ کشاورزی دلگان/ کسی به فکر حل معضل گوجه کاران نیست
به گزارش پهره به نقل از صدای بلوچ، در سال های اخیر روستاهای غرب شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان به محل کاشت گوجه و هندوانه تبدیل شده است به نحوی که اغلب کشاورزان این مناطق به کشت این محصولات روی آورده اند.
 
با توجه به اینکه سال گذشته سود سرشاری نصیب برخی از کشاورزان گوجه کار شده است، سال زراعی ۹۸ و ۹۹ زمین های کشاورزی بیشتری به کشت محصول گوجه اختصاص داده شد؛ سیلاب های دی و بهمن ماه ۹۸ و همچنین فروردین ۹۹ و از سویی شیوع ویروس کرونا و از سوی دیگر نبود کارخانه رب سازی در جنوب و غرب استان سیستان و بلوچستان موجب شد که فروش این محصول با رکود همراه شود.
 
گوجه کشاورزان دلگانی روی زمین مانده است
 
بهزادی یکی از اهالی چاهکیچی شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما، بیان کرد: در سال زراعی ۹۸ و ۹۹ پنج هکتار از زمین زراعی خود را به کشت محصول گوجه اختصاص داده ام.
 
وی ادامه داد: باران های شدید و همچنین سیلاب های دی و بهمن ماه ۹۸ و همچنین فروردین ۹۹ موجب بروز خسارت به کشاورزان گوجه کار این منطقه محروم استان و کشور شد.
 
این کشاورز بلوچ تصریح کرد: شیوع ویروس کرونا موجب شد که نه محصول ما به خارج از کشور صادر شود و در داخل هم کمتر کسی پیدا می شد که این گوجه را بخرد.
 
بهزادی گفت: از یک سو قیمت پایین گوجه در بازار فروش و از سوی دیگر نخریدن تضمینی توسط دولت و همچنین نبود کارخانه رب در استان سیستان و بلوچستان موجب شده که این محصول به فروش نرسد.
 
وی ادامه داد: همه این ها موجب خسارت میلیاردی به کشاورزان گوجه کار شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان و همچنین کشاورزان جنوب کرمان شده است.
 
گرچه چندین هزار کیلو از محصول گوجه کشاورزان این روستاهای شهرستان دلگان توسط گروه جهادی محمد رسول الله (ص) خریداری و در کارگاه های خانگی توسط زنان بلوچ به رب تبدیل شده است اما با توجه به کاشت بسیار زیاد گوجه در مزارع کشاورزی این منطقه، حجم فراوانی از این محصول خراب شد.
 
دولت برای حل مشکل کشاورزان اقدام کند
 
حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری امام جمعه دلگان نیز در واکنش به خراب شدن محصول کشاورزان دلگان گفت: تنها راه کسب درآمد اکثر مردم شهرستان دلگان از طریق کشاورزی و دامداری است.
 
وی ادامه داد: مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان دلگان و استان سیستان و بلوچستان باید برای رفع معضل کشاورزان گوجه کار این شهرستان اقدام کنند.
 
امام جمعه شهرستان دلگان خاطرنشان کرد: خرید تضمینی محصول گوجه ، تاسیس کارخانه رب و همچنین مشاوره به گوجه کاران می تواند راهگشای کشاورزان این منطقه باشد.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 425395
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *