شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ۱۱:۱۴
۰

شانس هر فرد برای برنده شدن در قرعه کشی خودرو چقدر است؟

قرعه کشی طرح فروش فوق‌ العاده ۲۵ هزار خودرو امروز و فردا انجام می‌شود. منتخبین محصولات پژو ۲۰۶، پرشیا، پژو ۴۰۵ و رانا امروز و فردا برندگان قرعه کشی ساینا، تیبا و وانت مشخص می‌شود. بعد از اعلام اسامی منتخبین هر فرد تا ۴۸ ساعت فرصت دارد تا حساب خود را پرکند و بعد از آن منتظر تحویل خودروی خود باشد که طبق وعده خودروسازان و وزارت صمت قرار است حداکثر تا سه ماه ‌آماده تحویل به مشتریان شود.
شانس هر فرد برای برنده شدن در قرعه کشی خودرو چقدر است؟
به گزارش پهره به نقل از روزنامه ایران ،قیمت این خودروها همان قیمت‌هایی است که شورای رقابت تعیین کرده و شرکت‌های خودروسازی نمی‌توانند بالاتر از قیمت مصوب آن بفروشند. در این میان افرادی که اسمشان در لیست منتخبین نباشد سه بار دیگر فرصت دارند تا در طرح فروش فوق العاده خودرو ثبت نام کنند.
 
طبق آمارهای اعلام شده تاکنون ۷ میلیون نفر ‌در طرح فروش فوق العاده خودرو ثبت‌نام کرده‌اند که این عدد باعث تعجب خیلی‌ها شده است. طبق آخرین آمارها نیاز سرانه خودرو کشور بین یک الی یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه است.
 
برخی از کارشناسان عنوان می‌کنند ثبت نام بیش از ۷ میلیون نفر نشان می‌دهد که در این سال‌ها و به خصوص دو سال اخیر که قیمت خودروهای داخلی رو به افزایش است، تنها دلالان و واسطه‌ها به خودروهای داخلی دست پیدا کردند و همواره مردم نتوانستند در طرح‌های فروش شرکت کنند، لذا این طرح نشان داد که نیاز واقعی در بازار بسیار بالاتر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد.
 
نگاه دیگر هم در این جریان و استقبال از طرح فروش فوق‌العاده خودرو وجود دارد و آن این است که اختلاف بازار و کارخانه باعث شده هر فردی از خانواده برای حفظ ارزش پول خود وارد طرح فروش فوق العاده شود و این بدان معنا است که حداقل ۴ میلیون نفر از ثبت نام‌کنندگان واقعاً نیازی به خودرو ندارند.
 
با ثبت نام ۷ میلیون نفر برای خرید ۲۵ هزارخودرو شانس هر فرد برای قرعه کشی ۰.۳۵ درصد یعنی کمتر از نیم درصد است. در محصولات سایپا که مجوز فروش ۱۰ هزار خودرو داده شده شانس هر فرد ۰.۷۱ ( با احتساب سهم ۲۰ درصدی از ثبت نام‌های صورت گرفته) است و برای محصولات ایران خودرو هر فرد به طور متوسط ۰.۲۶ درصد ( با احتساب سهم ۸۰ درصدی از ثبت نام ۷ میلیون نفری و مجوز ثبت نام ۲۵ هزار خودرو) شانس دارد.
 
با این تفاسیر در روزهای شنبه و یکشنبه خیلی از ثبت نام‌کنندگان که به نظر می‌رسد جامعه‌ای خارج از دلالان و واسطه‌ها باشند در این قرعه‌کشی اسمشان در نمی‌آید و بایستی برای دومین مرحله از طرح فروش فوق‌العاده خود را آماده کنند.
 
در این میان قرار شده شرکت‌های خودروسازی دوباره طرح پیش فروش خودرو را فعال کنند تا بازار بتواند روال هفته پیش خود را که کاهش قیمت‌ها است ادامه دهد. از هفته آینده ۷۵ هزار خودرو در طرح پیش فروش قرار می‌گیرد که موعد تحویل این خودروها سال آینده خواهد بود.
 
به هر ترتیب این امیدواری وجود دارد که ثبت نام‌ها به روش سختگیرانه حداقل تا کاهش تقاضای واقعی ادامه پیدا کند، در غیر اینصورت سیاست تنظیم بازار خودرو و طرح‌های فروش فوق العاده نمی‌تواند اثرگذار باشد.‌
انتهای پیام/
کد مطلب: 425507
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *