چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ ۲۲:۱۷
۰
کارشناس مذهبی:

دوران زندگانی امام جعفرصادق (ع) عصر طلایی ترویج علم بود

حجت الاسلام والمسلمین محمد بامری گفت: دوران زندگانی امام جعفرصادق (ع) به عصر طلایی ترویج علم امامت بوده است.
دوران زندگانی امام جعفرصادق (ع) عصر طلایی ترویج علم بود
به گزارش پهره، حجت الاسلام والمسلمین محمد بامری در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ با اشاره به سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)، بیان کرد:امام ششم شیعیان بیشتر عمر خود را صرف تربیت شاگردان برای پیشرفت علمی مسلمانان کرد و در واقع دوران زندگانی ایشان به عصر طلایی ترویج علم امامت بوده است.
این کارشناس مذهبی افزود: امام صادق (ع) در مدت 34 سال پیشوایی خویش، خلافت حاكمانی از خاندان بنی امیه و بنی عباس را تجربه كرد و این دوره به دلیل همزمان شدن با ضعف و درهم ریختگی دستگاه خلافت، زمینه برای آزادی‌های سیاسی و بحث های علمی فراهم شد.
وی عنوان کرد: آن امام از این فرصت ایجاد شده برای پاسخ دادن به نیازهای اندیشه ای و فلسفی مردم بهره کافی برد و نهضتی دانش محور را پایه ریزی كرد و به همین دلیل بنیانگذار مكتب فقه تشیع لقب گرفت.
این کارشناس مذهبی ادامه داد: امام جعفر صادق(ع) با نشر معارف اسلام و آیین پیامبر(ص)، كلیدی‌ترین شخصیت در شكل‌گیری مذهب فقهی امامیه به شمار می رود.
وی تصریح کرد: كوشش های خستگی ناپذیر ششمین امام شیعیان(ع) كه با اصلاح تفكرات پیروانش و تربیت شاگردان بسیاری همراه بود به شكل گیری یك مكتب اندیشه ای نظام مند در شیعه منجر شد كه به بیمه شدن و احیای اسلام ناب و پالایش تفكر اسلامی در طول سالیان متمادی انجامید.
حجت الاسلام بامری گفت: در دوره امامت امام صادق(ع) مسلمانان بیش از گذشته نسبت به آموختن علم و دانش اندوزی گرایش یافتند و در شهرهایی از جمله مدینه، مكّه، كوفه و بصره جلسه های درس و مناظره های علمی برقرار شد.
وی خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) در ارتباط با ارزش علم می فرماید: «اگر مردم مي ‏دانستند كه علم چه فوایدي دارد، هر آینه در جستجوي آن بر مي ‏آمدند، گرچه در راه آن خون بریزند و در ژرفاي دریاها فرو روند.»
انتهای پیام/
کد مطلب: 425704
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *