سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ۰۸:۰۳
۰
در پی شیوع کرونا ویروس؛

دام در کشتارگاه صنعتی ذبح و بسته بندی شود/کشتار غیر مجاز دام ممنوع است

تأمین امنیت غذایی و رعایت بهداشت در کشتارگاه ها به ویژه در شرایط فعلی و وجود کرونا برای حفظ سلامت مردم امری ضروری و مهم است.
دام در کشتارگاه صنعتی ذبح و بسته بندی  شود/کشتار غیر مجاز دام ممنوع است
به گزارش پهره؛ شیوع کرونا در ماه های اخیر و نقش کشتار دام غیر مجاز در انتقال این ویروس و نگهداری گوشت در فضای آزاد و حاشیه جاده ها، تجمع مردم برای خرید آن و کشتار دام زنده توسط افرادی که ممکن است خودشان به این بیماری مبتلا باشند، باعث انتقال مکانیکی کووید_۱۹ می شود.
در این خصوص ابراهیم پیروندی، یک شهروند ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار پهره گفت: کشتار و عرضه مرغ به صورت زنده می تواند باعث تشدید و انتقال بیماری کرونا شود با توجه به این که حتی در مراکز مجاز قطعه بندی مرغ و گوشت در شرایط فعلی توسط سازمان دامپزشکی ممنوع اعلام شده است. اما هنوز هم در این منطقه شاهد کشتار، پوست کنی و قطعه بندی و فعالیت مراکز غیرمجاز عرضه مرغ زنده می باشیم.
وی افزود: با توجه به بیماری زایی و آلودگی های بهداشت محیط آیا راه کار عملی برای جمع آوری و ساماندهی مراکز غیرمجاز عرضه مرغ زنده توسط ارگان های ذیربط اندیشیده شده و دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر که دبیر کارگروه کمیته سلامت جنوب استان سیستان و بلوچستان می باشد تا چه اندازه پیگیر این معضل بوده است که این مسئله باعث نگرانی شهروندان این شهرستان شده است.
کشتار غیرمجاز دام ممنوع
در این زمینه محمد مهران امینی فرد، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: کشتار مرغ باید در کشتارگاه های صنعتی و خارج از شهر صورت بگیرد و به صورت بسته بندی در مراکز عرضه مواد پروتئینی توزیع شود.
وی افزود: تاکنون مطلب علمی در مورد انتقال بیماری کرونا از حیوان به انسان مطرح نشده و بیماری های دیگری وجود دارند که احتمال سرایت آنان از حیوانات به انسان ها وجود دارد و برای پیشگیری از شیوع این چنین مواردی کشتارگاه های دام باید خارج از شهر باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر ادامه داد: در شهرستان های چابهار و پیشین اقدامات بسیار مناسب و موثری در راستا ایجاد کشتارگاه های دام با رعایت اصول بهداشتی انجام شده است و از سه سال گذشته تا کنون رعایت موارد بهداشتی در این حوزه افزایش داشته؛ به گونه ای که در این مناطق شاهد کاهش آمار بیماری تب کریمه کنگو بوده ایم.
انتهای پیام/
کد مطلب: 425756
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *