يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ۰۷:۳۹
۰
فراز و نشیب هایی برای اجرای یک طرح ملی؛

راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به عزم جدی وزارت ارتباطات نیاز دارد/ وجود خلا در حفاظت از داده ها

به‌ طور آشکار نقش شبکه ملی اطلاعات برای همه مسوولان و مردم مشخص شده و افرادی که تمایلی برای راه‌اندازی نداشتند به این واقعیت پی بردند که در کشور داشتن این مورد امری ضروری است.
راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به عزم جدی وزارت ارتباطات نیاز دارد/ وجود خلا در حفاظت از داده ها
به گزارش پهره، عده کثیری از مردم تصور می کنند که اینترنت ملی قرار است ارتباط آنان را با اینترنت جهانی قطع کند اما اینگونه نیست در واقع شبکه ملی اطلاعات مجموعه‌ پهنای باند رد و بدل شده داخل کشور و داده‌های تبادل شده با پهنای باند خارجی است.
یکی از اهداف شبکه ملی اطلاعات برقراری ارتباطات امن و حفاظت شده است، اما شواهد نشان می دهد که این شبکه در امنیت سایبری همچنان با خلا روبرو بوده و تبادل داده در فضای مجازی کشور تضمین شده نیست.
در حقیقت شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیر ساخت ارتباطی فضای مجازی کشور یکی از مهم ترین پروژه‌های ملی محسوب می‌شود که تحقق آن بنا بر رویکردهای جهانی و ضرورت‌های ملی از جمله ارائه خدمات زیرساختی پیشرفته، مستقل و مطابق با نیازهای کشور و حفاظت از اطلاعات کاربران در برابر تهدیدات امنیتی الزام شده است.
شبکه ملی اطلاعات یک ضرورت ملی است
ایوب نارویی، کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: در هر جامعه ای ارتباطات و اطلاعات مسئله بسیار مهمی است که با در اختیار داشتن آن می توان تمامی کارها و فعالیت های خود را اعم از اقتصادی، اجتماعی را از طریق این شبکه توسعه داد.
وی در ادامه مطلب فوق، افزود: توسعه و رونق هر کشوری وابسته به ارتباطات و اطلاعات است و این موضوع به عنوان یکی از زیر ساخت های اساسی برای توسعه بسیاری از کشورها محسوب می شود.
نارویی با بیان این که توجه به شبکه ملی ارتباطات و اطلاعات بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: هر سازمانی دارای برنامه و بودجه بوده که به وسیله این موارد می توان برای چند سال آینده برنامه ریزی کرد و اگر ما در کشور خود شبکه ملی ارتباطات را داشته باشیم می توانیم در بحث اقتصادی، تولید ملی، پس انداز و ...داده های جدیدی را پیش بینی کنیم و بر اساس داده های آینده برنامه ریزی کرد. در واقع نوعی تبیین برنامه های چند ساله است.
به گفته این کارشناس اقتصادی، در وهله اول برای کنترل فضای مجازی باید روی مسئله فرهنگ خانواده ها کار کرد. در واقع این فضا را نمی توان به صورت مطلق و کنترل کرد ولی ما باید زمینه های فرهنگی در جامعه ایجاد کنیم که همگان بتوانند از مطالب مفید استفاده و بهره کافی را ببرند.
انتهای پیام/
کد مطلب: 426760
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *