دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰
۰
آتشی که به جان قلیان ها افتاد؛

جمع آوری قلیان و نظارت بر مراکز عمومی در پیچ و خم مقابله با کرونا

قلیان آن قدر محبوبیت و مقبولیت میان برخی از اقشار مردم دارد که حتی ترس ابتلا به شیوع کرونا نیز نتوانسته، جلوی عرضه آن را بگیرد، اما در این میان عزم دستگاه‌های قضایی و نظارتی چون مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر برای بستن همیشگی پرونده عرضه آن جدی است.
جمع آوری قلیان و نظارت بر مراکز عمومی در پیچ و خم مقابله با کرونا
به گزارش  پهره؛ مصرف قلیان و دود ناشی از آن یکی از راه‌های انتقال کرونا از فردی به فرد دیگر است. در حقیقت احتمال انتقال ویروس از راه دود قلیان هم وجود دارد و دود ناشی از بازدم بیمار ناقل کووید_۱۹، به راحتی می‌تواند کسانی را که در معرض آن قرار دارند به این بیماری مبتلا کند.
قلیان می‌تواند عوارض به مراتب بدتری برای ریه‌ها داشته باشد و به طور معمول مصرف کنندگان قلیان به اماکن سربسته مانند قهوه خانه‌ها، قلیان سراها و باغ رستوران های سُنتی می‌روند و در این فضاها که نظارت جدی هم بر آن‌ها وجود ندارد، ویروس‌ها از طریق وسایل مشترک و هوای آلوده به راحتی منتقل می‌شوند و دستگاه تنفسی آثار زیان باری را متحمل می شود.اجرایی شدن طرح ویژه جمع آوری قلیان سراهای متخلف

در این راستا مهدی صدرایی نسب، رئیس مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: تعداد ۱۰۵ عدد قلیان طی گشت های شبانه کارشناسان واحد سلامت محیط و کار جمع آوری شده که با مراکز و اماکن عرضه کننده قلیان های جمع آوری شده که با آنان برخورد قانونی صورت گرفت و با هماهنگی دادستان این منطقه آن ها را معدوم کردند.

وی افزود: طرح برخورد با مراکز و اماکن عمومی ارائه دهنده قلیان مانند گذشته به قوت خود باقی است و برخورد با متخلفان در چارچوب قانون انجام خواهد شد.اماکن عرضه و استعمال مواد دخانی پلمپ می شوند

رئیس مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر ادامه داد: پلمپ اماکن عرضه و استعمال مواد دخانی غیر بهداشتی به خصوص قلیان سراها و قهوه خانه‌های سنتی سطح شهر که مبادرت به عرضه قلیان می کنند در دستور کار قرار گرفته است.

 وی در ادامه، اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح حفظ جان و سلامت مردم است و عرضه کنندگان قلیان در صورتی که نسبت به این امر توجه نداشته باشند مورد پیگیرد قانونی قرار می گیرند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 426911
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *