شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ ۱۳:۰۰
۰
وقتی نهضت جانی دوباره گرفت؛

19 دی سرآغاز پیروزی انقلاب/ بصیرت و ولایتمداری مردم توطئه رژیم را نقش برآب کرد

تعدادی از کارشناسان مذهبی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه بصیرت و ولایتمداری مردم توطئه رژیم را در 19 دی ماه نقش برآب کرد، گفتند: چنین روزی نقطه آغازین در فروپاشی کاخ استبداد و در هم پیچیده شدن نظام شاهنشاهی بود.
19 دی سرآغاز پیروزی انقلاب/ بصیرت و ولایتمداری مردم توطئه رژیم را نقش برآب کرد
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون، 19 دی سالروز قیام خونین مردم قم است؛ همان روزی که در تاریکی استبداد و ستم، روزنه ها را به سوی روشنایی گشود و روند انقلاب را به گونه ای شکل داد که طومار دو هزار و پانصد ساله نظام شاهنشاهی در مدت زمان کوتاهی در هم پیچیده شد.

تعدادی از کارشناسان مذهبی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه اتکاء به خدا و وحدت کلمه رمز پیروزی در انقلاب است، گفتند: قیام ۱۹ دی در پی انتشار مقاله توهین آمیز به دستور شاه خائن علیه مرجع تقلید شیعیان منتشر شده بود به وقوع پیوست که جرقه و نقطه آغاز مبارزات برای درهم شکستن و سقوط رژیم منحوس پهلوی شد.
 
19 دی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی

حجت الاسلام میثم درانی، یکی از کارشناسان مذهبی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه 19 دی سرآغاز پیروزی انقلاب بود، گفت: چنین روزی نقطه آغازین در فروپاشی کاخ استبداد و در هم پیچیده شدن نظام شاهنشاهی بود که مردم با بصیرت، ولایتمداری و هوشیاری در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کردند تا این حرکت حماسی شکل گیرد.

وی بیان کرد: در این روز تاریخی ملت ایران پاسخی کوبنده به یاوه گویان استکبار جهانی دادند به گونه ای که 19 دی برگی زرین در تقویم انقلاب اسلامی به ثبت رساند و طومار نظام شاهنشاهی را در هم پیچید.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه ۱۹ دی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب به شمار می رود، افزود: رژیم ستم‌شاهی سعی کرد با چاپ مقاله‌ای در روزنامه اطلاعات به امام خمینی(ره) توهین و به زعم خود حرکت و بیداری مردم را با این اقدام سرکوب کند که مردم برای دفاع از حریم مرجعیت قیام کرده و مشت کوبنده ای بر دهان بدخواهان و یاوه گویان استکبار زدند.

وی با تاکید بر این مطلب که قیام 19 دی حماسه ای فراموش نشدنی در اذهان عمومی است، اذعان کرد: این حماسه تاریخی مردم قم علیه رژیم پهلوی، نقطه عطف انقلاب برای انتقال حقایق به تسل های آینده بود.

درانی با بیان اینکه همدلی و وحدت مردم منجر به نابودی رژیم پهلوی شد، افزود: اتکا به خدا و وحدت کلمه همچنان رمز پیروزی در انقلاب است، دو واژه ای که امروز بیش از هر زمان دیگری به آن احتیاج داشته و برای گذر از توطئه و فتنه دشمن باید به آن عمل کنیم.
 
۱۹ دی ماه آغاز جرقه سقوط رژیم منحوس پهلوی

حجت الاسلام و المسلمین حاتم بامری یکی از کارشناسان مذهبی در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه ۱۹ دی ماه قیام خونین مردم قم یادآور حماسه بزرگ و با شکوهی است که برگ دیگری از کتاب زرین انقلاب اسلامی را رقم زد، بیان کرد: حوزه علمیه قم، روحانیت و شهر قم در شکل گیری انقلاب اسلامی ایران نقش به سزایی داشته است و این شهر را می توان مرکز اصلی هدایت کننده مردم در مبارزات علیه ظلم و جنایات رژیم شاهنشاهی دانست.

وی افزود: با تعطیلی بازار قم در صبح روز نوزدهم دی ماه مردم با عزمی راسخ و پولادین تلاش کردند تا نظام پوشالی رژیم پهلوی را از بین ببرند که رژیم شاهنشاهی مردمی که حتی در راهپیمایی شعار هم سر نمی دادند را مورد آماج گلوگه قرار داد اما مردم با شجاعانه مقاومت کردند.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: نکته حائز اهمیت در قیام ۱۹ دی ماه حضور تمامی اقشار مردم در میدان بود که در دفاع از مواضع امام خمینی (ره) و روحانیت به پا خواستند.

پیروزی خون بر شمشیر

بامری خاطر نشان کرد: قیام ۱۹ دی در پی انتشار مقاله توهین آمیز به دستور شاه خائن علیه مرجع تقلید شیعیان منتشر شده بود به وقوع پیوست که جرقه و نقطه آغاز مبارزات برای درهم شکستن و سقوط رژیم منحوس پهلوی شد.

وی تصریح کرد: به دنبال به خاک و خون کشیده شدن مردم و روحانیون در ۱۹ دی ماه، مردم دیگر شهرها نیز به پا خواستن که می توان این روز نقطه عطف و شعله ور تر شدن مشعل مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی شد.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: امروز وظیفه داریم جلوه هایی از ایثار و فداکاری هایی که برای تشکیل انقلاب و حکومت اسلامی انجام شده را به نسل جدید معرفی کنیم چرا که بقای آینده انقلاب اسلامی  در گرو انتقال تاریخ پر شکوه گذشته انقلاب به نسل آینده است.

بامری با اشاره به اینکه ۱۹ دی ماه پیروزی خون بر شمشیر است، اذعان کرد: در زمان کفر آلود رژیم پهلوی، مردم مقابل گلوله ها مقاومت کردند  تا انقلاب اسلامی در بهمن ۵۷ به پیروزی رسید که امروز وظیفه داریم ترویج گر آرمان های شهدای گلگون کفن ایران اسلامی باشیم.

 
انتهای پیام/
کد مطلب: 427603
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *