دوشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۰۱
۰
دریای انتقادات به سفر معاون اول رئیس جمهور همچنان مواج است؛

هیچ؛ سوغات جهانگیری برای مردم جنوب شرق کشور/ سفر مقام های دولتی به سواحل مکران با هدف توسعه یا تفرج؟

دریای انتقادات به سفر معاون اول رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان همچنان مواج است و طبق گفته مردم و نمایندگان سفر اخیر وی به این خطه صرفا جنبه تشریفاتی داشت و دستاوردی حاصل نشد.
هیچ؛ سوغات جهانگیری برای مردم جنوب شرق کشور/ سفر مقام های دولتی به سواحل مکران با هدف توسعه یا تفرج؟
به گزارش پهره به نقل از عصرهامون، سفر معاون اول رئیس جمهور در روزهای پایانی هفته گذشته با انتقادهای فراوانی از سوی مردم و نمایندگان آن ها در مجلس مواجه شد، به گونه ای که حتی زمزمه تشریفاتی بودن آن از زبان بسیاری از کارکنان دولت نیز به گوش می رسید.
 
به اعتقاد آن ها این سفر بدون هدف خاصی دنبال شد و هیچ دستاوردی نداشت، از سویی هم مناطق محروم و مشکلات مردم مورد توجه جهانگیری قرار نگرفت، در همین راستا انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر بی توجهی وی به صحبت های یکی از شهروندان سیستانی، موجی از انتقادها را به راه انداخت.
 
انتقادهایی که با وجود گذشت قریب به چهار روز از این سفر نه تنها پایانی نیافته، بلکه شدت بیشتری به خود گرفته است، مردمی که همیشه صبورانه پا در رکاب بوده و در زمان انتخابات ریاست جمهوری بیشترین مشارکت را از خود به نمایش گذاشته اند، اذعان می کنند که مستحق چنین رفتاری نیستند.
 
از سویی آن ها دلیل اصلی این سفر را تبلیغاتی می دانند و آن را به نزدیک بودن انتخابات  1400 ارتباط می دهند و معتقد هستند در چنین شرایطی که مردم با مشکلات متعدد اقتصادی و معیشی دست و پنجه نرم می کنند، انتظار می رود که مسئولان دولتی در راستای رفع این مشکلات و رونق اقتصاد گام بردارند، نه این که هزینه هایی را صرف سفرهای بی حاصل و صرفا جهت منفعت طلبی خودشان کنند.
 
آن ها معتقدند که این روزها علاوه بر مشکلات اقتصادی، ساعات زیادی از وقت مردم این استان در صف های نان، گاز، کالای اساسی و دیگر نیازمندی ها هدر می رود، اما با این وجود نه تنها اقدامی عاجل برای رفع آن صورت نمی گیرد، بلکه مسئولان کلان کشور هم صرفا برای تغییر آب و هوا سری به چابهار می زنند و نشست های تشریفاتی را برپا می کنند.
 
سفر جهانگیری تشریفاتی بود
 
در همین راستا، ملک فاضلی، رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: طبق جلساتی که با فرمانداری و استانداری داشتیم، مقرر شد سفر معاون اول رئیس جمهور به این استان سه روز کامل باشد و علاوه بر چابهار، زاهدان و زابل، به ایرانشهر، سراوان و خاش هم سفر کند و نشست هایی را به منظور بررسی مشکلات این مناطق داشته باشد که ما هم به طور قطع باید به عنوان نماینده مردم در این برنامه ها حضور پیدا می کردیم.
 
وی اضافه کرد: در پی تماس مجمع نمایندگان با استاندار، وی اعلام کرد که سفر جهانگیری به 2 روز کاهش یافته و قرار است چابهار، زابل و زاهدان برود، وقتی شکل و شمایل این سفر را بررسی کردیم و با توجه به عدم حضور معاون اول رئیس جمهور را در مناطق محروم، متوجه شدیم که این برنامه تشریفاتی است و نیازی به حضور نمایندگان مردم در برنامه هایش نیست.
 
نماینده مردم سراوان در مجلس با بیان این که وظیفه ما این است که تابع کسانی باشیم که به ما رای داده اند و برای پیگیری مشکلاتشان اقدام کنیم، ادامه داد: با توجه به این مهم برای سفر معاون اول رئیس جمهور به دیگر نقاط استان، با مدیرکل پارلمانی ریاست جمهوری صحبت کردم که طبق گفته وی، برنامه دست رئیس دفتر جهانگیری بود، بنابراین موارد لازم به صورت مفصل به چهره گشا منتقل شد، علاوه بر این نماینده خاش نیز پیگیر این مهم بود که متاسفانه با بی توجهی به این موضوع، به خواسته ها عمل نکردند.
 
 
اعتراض نمایندگان به سفر جهانگیری
 
وی افزود: وظیفه داشتیم، به آنچه که مردم به ما دستور می دهند، عمل کنیم و از آنجایی که سفر جهانگیری با گلایه های مردمی همراه بود و از نمایندگان نیز انتظار توجه و پیگیری داشتند و از سویی این دغدغه ها را با سخنرانی می توان مطرح کرد، ترجیح دادیم در نشست با کسانی که به حرفمان گوش نمی دهند، حضور نداشته باشیم که در این برنامه همین اقدام را انجام دادیم.
 
فاضلی تاکید کرد: با توجه به اتفاق هایی که صورت گرفت، تصمیم مجمع نمایندگان بر این بود که این اعتراض را با عدم حضورشان در برنامه های سفر جهانگیری به سیستان و بلوچستان نشان دهند.
 
سراوان در لیست سفرهای کاری مسئولان نیست
 
وی افزود: متاسفانه به دلیل این که سراوان در محور توسعه شمال – جنوب نیست و ارتباطات راهی خوبی ندارد و با وجود این که سپاه اقدام به احداث باند با کیفیت فرودگاه کرده، خط هوایی اش نیز برقرار نشده است، در لیست سفرهای کاری مسئولان قرار ندارد، در حالی که وقتی مسیر هوایی باشد، باید زمینی سفر و توانمندی ها و مشکلات را از نزدیک رصد کرد.
 
رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: طبیعت کار برخی وزرا از جمله وزیر راه و شهرسازی این است که به صورت زمینی به مناطق مختلف سفر و بازدید کنند، اما تاکنون صورت نگرفته است، اگر مسئولان روی زمین راه بیایند، در خدمتشان خواهیم بود.
 
 وی با بیان این که سراوان از لحاظ سابقه تاریخی، یکی از بهترین شهرهای استان و از نظر شهرسازی بدترین شهر ایران است، خاطرنشان کرد: به طور قطع مسئولان وقتی واقعیت ها را در این شهرستان ببینند، می توانند کارگشا باشند، اما مورد بی مهری واقع شده است.
 
فاضلی با بیان این که چابهار مناطق محرومی دارد که پای هیچ کدام از مسئولان به آن باز نشده و سفرها ناقص است، گفت: به فرموده مقام معظم رهبری حضور هر مسئولی در هر کجا امید را به جامعه تزریق می کند، اما آن ها با توجه به آب و هوای چابهار در این فصل، به بهانه توسعه سواحل مکران به این شهرستان سفر می کنند، در حالی که در صورتی این سفرها ارزش خواهد داشت که توسعه کشور را رقم بزند.
 
انتهای پیام/
کد مطلب: 427618
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *