سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ۰۸:۲۲
۰
سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر؛

نمایشگاه صنایع دستی در قلعه ناصری بر پا می شود/ خطر نابودی بنای تاریخی خشتی و گلی با احداث فضای سبز

رحمان ریگی با اشاره به بازگشایی بازارچه فروش آثار صنایع‌دستی دستی در داخل قلعه ناصری، گفت: فضای سبز و سیستم آبیاری غرقابی تهدیدی جدی برای نابودی این بنای تاریخی خشتی و گلی است.
نمایشگاه صنایع دستی در قلعه ناصری بر پا می شود/ خطر نابودی بنای تاریخی خشتی و گلی با احداث فضای سبز
رحمان ریگی، سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: به منظور بررسی مشکلات و معضلات قلعه ناصری که نگین میراث‌ فرهنگی و هدف گردشگری جنوب شرق ایران بوده، فرماندار ویژه شهرستان و معاون استاندار از این بنای تاریخی بازدید کردند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که قلعه ناصری با آن مواجه است تعرض به حریم قانونی آن بوده که در سال‌های اخیر شکل پر رنگ‌تری به خود گرفته و سازه‌های اطراف آن هیچ سنخیتی با این بنای تاریخی ندارد.

سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی ایرانشهر تصریح کرد: تعیین حریم قانونی قلعه ناصری به شکل مدون و قانونمند ابلاغ شده که لازم الاجراست و رعایت آن از جمله مواردی بوده که برای کارشناسان جهانی مورد توجه و ثبت جهانی آن نیز منوط به بازگشایی این حریم خواهد بود.

وی اضافه کرد: بازسازی و مرمت قلعه ناصری ساز و کاری دارد که شرایط فعلی به‌ ویژه سازه‌های غیرقانونی ضلع شرقی بر آن تاثیر منفی گذاشته است‌.

ریگی خاطرنشان کرد: از مواردی که فرماندار ایرانشهر در زمینه بنای تاریخی قلعه ناصری مورد توجه قرار داده، کاهش تصدی‌ گری دولت در توسعه و مرمت آن بوده و در این زمینه بر جذب سرمایه‌گذار بخش خصوصی تاکید فراوان داشته است.

وی عنوان کرد: با توجه به موقعیت بنای تاریخی و کاربری سازه‌های داخلی قلعه ناصری کارهای خوبی که باعث رونق فرهنگی و اجتماعی آن شده در حال انجام است.

این مقام مسئول تصریح کرد: فضای سبز دیواره جنوبی قلعه ناصری و سیستم آبیاری غرقابی آن نیز تهدیدی برای این بنای عظیم تاریخی است که هیچ گونه سنخیت و هم خوانی با نوع سازه ی خشت و گلی آن ندارد و در این زمینه مکاتبات لازم با شهرداری ایرانشهر انجام شده است که همه این موارد با حضور فرماندار و شهردار ایرانشهر مورد بررسی قرار گرفته که پیگیری آن تا حصول نتیجه توسط اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به بازگشایی بازارچه فروش آثار صنایع‌ دستی شهر ملی سوزن‌دوزی در داخل قلعه ناصری، گفت: تلاش داریم تا با استفاده از ظرفیت صنعت‌گران و سوزن‌دوزان شهرستان هر چه سریع‌تر این بازارچه را در فضای داخلی این بنای تاریخی بازگشایی کنیم.

به گفته رحمانی؛ با رفع موانع و مشکلات قلعه ناصری زمینه قرارگیری این بنای تاریخی به عنوان بنای پایلوت ثبت جهانی و در نتیجه شرایط رونق گردشگری شهرستان فراهم شود.

انتهای پیام/
کد مطلب: 428006
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *