شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۰۰
۰
در پی انتشار یک کلیپ مطرح شد؛

انشعاب غیرمجاز آب بر خلاف عدالت اجتماعی/نشر اکاذیب خدمات نظام را زیر سوال می برد

طبق گفته مسئولان آبفا در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی مبنی بر برخورد نامناسب ماموران این شرکت با مردی کهنسال، آنچه در شبکه های اجتماعی مورد نقد قرار گرفته خلاف حقیقت ماجراست، به طور قطع نشر چنین اکاذیبی خدمات نظام را زیر سوال می برد و با انتشاردهندگان طبق قانون برخورد خواهد شد.
انشعاب غیرمجاز آب بر خلاف عدالت اجتماعی/نشر اکاذیب خدمات نظام را زیر سوال می برد
به گزارش پهره به نقل از  عصرهامون؛ طی روزهای اخیر کلیپی با مضمون برخورد نامناسب ماموران آبفا با یکی از روستاییان شمال سیستان و بلوچستان در فضای مجازی منتشر و باعث آزرده شدن خاطر بسیاری از مردم شد.

با توجه به رسالت خبری و به منظور روشنگری و تنویر افکار عمومی در خصوص کلیپ منتشر شده درباره جمع آوری لوله های آب زمینی که مربوط به پیرمردی روستایی بود، با مسئولان آبفا گفت و گویی انجام شد.

کلیپی که ماجرای آن از گفته مسئولان امر بسیار متفاوت با آنچه است که در فضای مجازی مورد نقد قرار گرفته، اکاذیبی که نظیر آن بارها و بارها به راحتی و به دلیل رها بودن فضای مجازی رخ داده و سبب تامین خوراک خبری رسانه های معاند شده است.

استفاده از انشعاب غیرمجاز؛ حقیت ماجرا

طبق گفته فرهاد سرگلزایی معاون خدمات مشترکین و درآمد آبفای سیستان و بلوچستان، مرد کهنسالی که در کلیپ مشاهده می شود، اقدام به استفاده از انشعاب غیر مجاز کرده است و  ماموران آبفا نیز برای انجام وظیفه خود مراجعه کرده و هیچگونه برخورد خارج از عرف و قانونی با وی نداشته اند.

وی ادامه داد: وفق ماده یک قانون مجازات استفاده کنندگان غیرمجاز از آب، برق، تلفن، فاضلاب و گاز مصوب سال ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی ایران هر شخصی بدون دریافت انشعاب قانونی مبادرت به استفاده از این خدمات کند، یا با داشتن انشعاب مبادرت به استفاده غیرمجاز روی آورد، علاوه بر الزام به پرداخت بهای خدمات مصرفی و جبران خسارات و سایر حقوق مربوطه جریمه می شود.

مصرف بی محابای آب از قِبل انشعاب غیرمجاز

در همین راستا با علیرضا قاسمی، مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان نیز گفت و گویی انجام شد که بیان کرد: کسی که از انشعاب غیرمجاز استفاده می‌کند، از آنجایی که هیچ توجیهی ندارد، بی محابا آب مصرف می کند، چنین شخصی شاید نیاز ۱۰ مشترک را به تنهایی استفاده کند، چراکه هیچ پولی بابت آن پرداخت نمی کند.

به گفته وی، این موضوع به نوعی سرقت منابع ملی محسوب می شود، به لحاظ شرعی نیز ایراد دارد، آن هم در شرایطی که در منطقه آب وجود دارد و افراد می توانند به اداره آب و فاضلاب مراجعه کنند تا با بهترین شرایط و تقسیط طولانی مدت، به آن ها انشعاب واگذار شود، از سویی تعرفه روستایی نیز ۵۰ درصد است، بنابراین به راحتی می توانند انشعاب قانونی بگیرند.

پرداخت هزینه های کلان برای جمع آوری انشعاب غیر مجاز

این مقام مسئول گفت: برای جمع آوری انشعاب غیرمجاز در حال پرداخت هزینه هستم، در همین راستا دو قرارداد در حوزه هیرمند و زهک روی میز در دست داریم که مبلغ هر کدام ۴۴۴ میلیون تومان است.

وی اذعان کرد: کسانی که انشعاب غیرمجاز دارند، هم آب بیشتری مصرف و هم‌ حق آن هایی را که پول می دهند، پایمال می کنند، در حالی که عدالت اجتماعی یعنی این که حق کسانی که آب دارند، پایمال نشود.

قاسمی اضافه کرد: پرونده برخورد با انشعابات غیرمجاز در مراجع قضایی در حال پیگیری است و مصوبه معاون پیشگیری از وقوع جرم را در این رابطه داریم.

لزوم پیگیری پلیس امنیت در خصوص نشر اکاذیب در فضای مجازی

وی با اشاره به انتشار کسترده اکاذیبی همچون کلیپ مذکور در فضای مجازی اظهار کرد: از پلیس امنیت خواهش می کنیم که این موضوع را پیگیری کند، چراکه انتشاردهندگان چنین کلیپ هایی هم از نظر اجتماعی به جامعه آسیب می زنند و هم خدمات نظام را زیرسوال می برند.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان با بیان این که عامل انتشار چنین اکاذیبی معاند نظام هستند، گفت: این افراد، معاندان آن سوی مرز را به لحاظ منابع خبری تامین می کنند و کسانی که با دشمنان برادری دارند با نظام دشمن هستند، وقتی فیلمی می گیریم هنگام انتشار به لحاظ وجدانی مسئولیت بررسی داریم.

وی افزود: در ارتباط با کلیپ منتشر شده در روزهای اخیر، به صحبت های همکارم مبنی بر غیرمجاز بودن انشعاب مرد کهنسال بسنده نمی کنم، بلکه به شخصه موضوع را بررسی می کنم، اگر حق با مشترک باشد، حضوری خدمت می رسیم و از وی عذرخواهی می کنیم، اما اگر حق با آبفا باشد، حتما از حقوق نظام و انقلاب دفاع می کنیم.

تنش آبی؛ معضل این روزهای کشور

قاسمی تصریح کرد: این حقی است که مردم بر گردن ما دارند، چراکه آن هایی که انشعاب قانونی دارند و اگر هزینه شان را پرداخت نکنند، نسبت به قطع کردن انشعابشان اقدام می کنیم، به طور قطع زمانی که ببینند اجازه می دهیم انشعاب کسی که پولی نمی پردازد، پایدار بماند، ناراحت و گلایه مند می شود، این عین عدالت است.

وی اذعان کرد: تنش آبی در همه جای کشور وجود دارد، به گونه ای که امسال در هفت هزار روستای کشور آبرسانی سیار انجام خواهد شد، به این دلیل که بارندگی های کل کشور کاهش داشته، منتها سیستان و بلوچستان کم باران ترین استان کشور است و به طور قطع شرایط ویژه تری خواهیم داشت.

باید امید را به جامعه تزریق کنیم

این مقام مسئول افزود: امسال اقدام هایی انجام و شرایط سیستان و بلوچستان کنترل و صد در صد بهتر شده، خواهش ما این است که رسانه ها در انتشار اخبار درست در کنار مردم باشند، چراکه همه سعی دارند آن ها را ناامید کنند، اما باید از این ناامیدی جلوگیری کنیم.

وی تاکید کرد: در سال 1400 شرایط از نظر مالی بهتر است و باید چنین مواردی را به مردم اعلام کنیم، به طور قطع اگر کسی عشق به ایران داشته باشد، دست به اقدام هایی نمی زند که خدمات نظام را زیر سوال ببرد.

انتهای پیام/
کد مطلب: 428196
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *