جمعه ۱۶ تير ۱۳۹۶ ۲۱:۰۷
۰
استاندار سیستان و بلوچستان مطرح کرد

ضرورت تدوین طرح جامع توسعه روستایی برای استان سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تدوین طرح جامع توسعه روستایی برای استان باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا اگر می‌خواهیم حق حاشیه‌نشینان مورد توجه باشد ابتدا باید حق روستائیان لحاظ شود.
ضرورت تدوین طرح جامع توسعه روستایی برای استان سیستان و بلوچستان
ضرورت تدوین طرح جامع توسعه روستایی برای استان سیستان و بلوچستان
به گزارش پهره؛ به نقل از تسنیم؛، علی‌اوسط هاشمی امشب در جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری استان سیستان و بلوچستان که با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، اظهار داشت: عدم برخورداری 3800 روستای استان از سامانه آب آشامیدنی، آبرسانی سیار به 1400 روستا از مجموع 6500 روستای موجود زمینه مهاجرت و افزایش حاشیه‌نشینی را بدنبال خواهد داشت؛ بنابراین طرح جامع توسعه روستایی برای استان باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اگر می‌خواهیم حق حاشیه نشینان مورد توجه باشد ابتدا باید حق روستائیان لحاظ شود.
استاندار سیستان و بلوچستان ضمن تقدیر از پایه‌گذاری رویکرد توجه به معضل حاشیه‌نشینی، خواستار نگاه جامع و برنامه ای در حل مسائل مربوط به حاشیه‌نشینی شد و گفت:  جمعیت حاشیه‌نشین در گذشته در نگاه برنامه‌ای جایگاهی نداشته و توجه به حقوق شهروندی و کرامت انسانی در این محیط ها بی‌معنا بوده است.
وی ادامه داد: توجه به حقوق مردم ساکن سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشین  حق‌الناس است بنابراین تلاش کرده‌ایم که در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، توجه به حقوق انسانی و شهروندی جمعیت حاشیه‌نشین را شفاف نماییم  که این رویکرد خود سبب توجه ویژه مدیران استانی به این موضوع شده است.
هاشمی اضافه کرد: تلاش‌ها در جهت تغییر نگاه و توجه به حقوق حاشیه‌نشینان در شورای اجتماعی کشور هم صورت گرفت که سبب تغییر نوع نگاه وزارتخانه‌ها نسبت به رفع بخشی از نیازمندی ها در این حوزه شد. تسهیل بر نقش‌دهی و نقش آفرینی تشکل‌های مردم نهاد به عنوان پیشتازان و حلقه‌های واسطه بین مردم و مسئولین از برنامه‌های موثر برای رفع نیازها و توجه به حقوق ساکنان حاشیه شهرها است.
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: تعیین تکلیف 218 هزار هکتار اراضی از اقدامات موثر در جهت رعایت حقوق ساکنان این محلات است.  در موضوع حاشیه‌نشینی نگاه برنامه‌ای باید حاکم شود به گونه ای که با تدوین برنامه ای پنج ساله مسئولیت‌ها در بازه زمانی مشخص شود که هر کس در جایگاه مسئولیتی خود مکلف به اجرای برنامه‌ها باشد.
وی بیان کرد: در حال حاضر یک میلیون و 400 هزار نفر جمعیت روستایی در استان وجود دارد که حدود 51 درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند بنابراین در برنامه ششم توسعه کشور افزایش نرخ جمعیت روستایی یک تکلیف است اما با شرایط موجود خطر بزرگی وجود دارد که جمعیت روستایی در استان در آینده کاهش پیدا کند که این کاهش جمعیت در قالب افزایش جمعیت حاشیه‌نشین نمایان خواهد شد.
هاشمی با تاکید بر اینکه استقرار دبیرخانه ستاد بازآفرینی شهری در استان ضرورت دارد، گفت: همواره به شهرداری‌ها تأکید دارم با توجه به عدم برخورداری مناطق حاشیه از حداقل امکانات شهری  از انجام کارهای لوکس در سطح شهر خودداری کنند و با توجه به محدودیت اعتبارات، تلاش در اجرای برنامه های شهری بویژه در حاشیه داشته باشند.
استاندار سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: حاشیه نشینی و بافتهای فرسوده از آسیب های زندگی شهری است و برای رفع این معضل خواستار ایجاد نظام بانکی متفاوت با مزیتها و مشوقهای خاص حمایتی در استان هستیم. حضور مسئولان در مناطق حاشیه نشین  موجب زنده شدن امید در دل ساکنان این مناطق می شود که انتظار دارم در چهار سال پیش رو نیز منشاء اثرات ارزنده در استان باشید.
انتهای پیام/
کد مطلب: 5441
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *