پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷
۰

احتمال حذف لبنیات از سبد غذایی مردم به دلیل گرانی‌ها

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بخش عظیمی از جامعه ما که قدرت خرید پایینی دارند با افزایش بی‌رویه قیمت شیر و لبنیات ممکن است این مواد غذایی را از سبد غذایی‌شان حذف کنند.
احتمال حذف لبنیات از سبد غذایی مردم به دلیل گرانی‌ها
به گزارش پهره ؛ منوچهر جمالی سوسفی درباره افزایش قیمت شیر و لبنیات گفت: افزایش قیمت شیر ولبنیات تا حدودی طبیعی است. به عبارتی انتظار می‌رود تا آن میزان که هر ساله برای این موادغذایی افزایش قیمت تعریف شده، شاهد این تغییرات باشیم.
افزایش قیمت شیر و لبنیات مربوط به بسته‌بندی‌هاست
وی در ادامه افزود: درباره افزایش قیمت شیر و لبنیات با وزیرمحترم جهاد کشاورزی گفتگوهایی داشته ایم. آنها در این زمینه تاکید کردند که شیر و لبنیات افزایش قیمت چندانی نداشته است و افزایش قیمتی که در برخی موارد دیده می‌شود به دلیل آن است که برخی از شرکت‌ها از ظروفی خاصی استفاده کرده اند که بر این اساس این افزایش قیمت را انجام داده‌اند.
باید قیمت شیر و لبنیات متناسب با معیشت مردم باشد
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مصرف شیر و لبنیات برای سلامتی افراد بسیار حائز اهمیت است، تصریح کرد: همانطور که ما مردم را به مصرف شیر و لبنیات تشویق می‌کنیم موظفیم پیگیر آن شویم که قیمت آن متناسب با وضعیت معیشت مردم باشد و افزایش قیمت بیجا نداشته باشد.
وی در ادامه افزود: به عبارتی برای شیر ولبنیات افزایش قیمت منطقی سالانه اتفاق بیفتد آن هم به دلیل اینکه دامداران دچار ضرر و خسارت نشوند و بتوانند کارشان را ادامه بدهند و محصولشان را به اندازه کافی و به قیمت مناسب بفروشند و قدرت خریدشان حفظ شود.
سرانه مصرف شیر و لبنیات کشور در سال‌های اخیر بیشتر شده‌است
نماینده مردم رودبار در مجلس دهم با اشاره به سرانه مصرف شیر و لبنیات ما در سطح بین‌المللی گفت: سرانه مصرف شیر و لبنیات ما نسبت به کشورهای پیشرفته دنیا در سطح پایینی است و همین خود نگرانی‌هایی را همواره برای ما داشته است و این را ضروری کرده که در راستای افزایش سرانه مصرف لبنیات تلاش کنیم.
وی در ادامه افزود: طی سال‌های اخیر به نسبت چندین سال گذشته برنامه‌هایی به اجرا در آمد که سرانه مصرف شیر و لبنیات را در کشورمان بالا برد اما در قیاس با کشورهای پیشرفته همچنان عقب هستیم و در این بخش افزایش قیمت‌ها هم می‌تواند مشکلات را بیشتر و وضعیت را بدتر کند.
افزایش قیمت لبنیات عواقب بدی در پی خواهد داشت
نماینده مردم رودبار در مجلس دهم با اشاره به اینکه افزایش قیمت ناگهانی و بی‌رویه  شیر و لبنیات می‌تواند عواقب بدی را در آینده ایجاد کند، تصریح کرد: بخش عظیمی از جامعه ما که قدرت خرید پایینی دارند با بروز چنین تغییراتی ممکن است این مواد غذایی را از سبد غذایی‌شان حذف کنند و با طولانی شدن چنین شرایطی شاهد آسیب‌های بسیاری خواهیم بود.
وی در ادامه افزود: مسئولان بدانند که مشکلات ناشی از عدم مصرف لبنیات برای جامعه گرانتر تمام می‌شود و برای کشور هزینه ساز خواهد بود.
باید قیمت شیر و لبنیات کنترل شود
دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: از ایشان و دیگر عزیزانی که بخش نظارتی کار را به عهده دارند می‌خواهیم که به این آسیب رسانی توجه کنند.
وی در ادامه افزود: ما نیز در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تعاملاتمان را با مسئولان در این زمینه خواهیم داشت که کنترل قیمت را برای لبنیات در پیش گیرند که افزایش قیمت بی رویه نداشته باشد تا مردم بتوانند از این محصولات استفاده درست داشته باشند. اگر ما بتوانیم درست برنامه ریزی کنیم و نظارت دقیق داشته باشیم و قیمت‌ها را کنترل کنیم سود آن به همه جامعه می‌رسد.
با دوستان وزارت بهداشت و وزارت جهادکشاورزی گفتگو خواهیم داشت
دبیر کمیسیون بهداشت در پایان گفت: قطعا در این زمینه پیگیری‌هایی صورت می‌گیرد و اعتقاد من این است که همه ما می‌توانیم در این زمینه و برای جلوگیری از کاهش مصرف شیر و لبنیات تلاش کنیم و در این زمینه در اولین فرصت با  دوستان وزارت بهداشت و وزارت جهادکشاورزی نیز گفتگوهایی خواهم داشت و آن را پیگیری خواهیم کرد.
 ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست هفتگی خود ضمن واکنش به آنچه که افزایش قیمت شدید شیر و لبنیات در چند ماه اخیرخواند و همچنین با اشاره به تبعات منفی آن بر سلامت، از دستگاه‌های نظارتی خواست با متخلفین این افزایش قیمت برخورد جدی داشته باشند.
منبع: خانه ملت
انتهای پیام//
کد مطلب: 422532
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *