چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴
۰
گزارشی از جولان زباله های ترسناک در جنوب شرق کشور؛

رهاسازی ماسک و دستکش در خیابان های سیستان و بلوچستان/بی‌توجهی شهروندان در جولان کرونا فاجعه آفرین است

با شیوع بیماری کرونا زباله‌های احتمالاً عفونی مانند ماسک، دستکش اگر به درستی جمع آوری و دفن نشوند، می‌توانند جان بسیاری از افراد را به خطر بیندازند.
رهاسازی ماسک و دستکش در خیابان های سیستان و بلوچستان/بی‌توجهی شهروندان در جولان کرونا فاجعه آفرین است
 به گزارش پهره؛ این روزها در حالی که کارشناسان بر رعایت اصول بهداشت فردی و اجتماعی به شدت تاکید می‌کنند و حتی پزشکان از کوچک ترین توصیه‌های بهداشت فردی در برابر کرونا نمی گذرند، عده‌ای از شهروندان اقدام به رها سازی ماسک و دستکش مصرف شده خود در کنار خیابان ها و پیاده‌ روها می‌کنند.

انداختن زباله‌ها در خیابان‌های شهرستان ایرانشهر به امری معمولی تبدیل شده، در حالی که در کنار سایر زباله‌ها، ماسک و دستکش آلوده نیز این روزها پیکر شهر را نازیبا کرده است.

این ماسک‌ها و دستکش‌های رهاشده در خیابان‌ها، علاوه بر ناپاکی شهر، خطر شیوع ویروس را به شهروندان به ‌خصوص کارمندان شهرداری به همراه دارد.

در پی شیوع ویروس کرونا و افزایش استفاده از ماسک، دستکش، دستمال‌های کاغذی و مواد ضدغفونی‌کننده، علاوه بر ضرورت رعایت نکات بهداشتی، دفع درست زباله‌ها از سوی مردم و مسؤولان نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

این درحالی است که در شهرستان ایرانشهر مردم ماسک‌ها و دستکش‌های استفاده‌شده و آلوده را در فضای عمومی رها می‌کنند؛ بدون این که به صحت دیگران توجه داشته باشند.

مسؤولان نیز تا در مورد این‌ که ماسک‌ها و دستکش‌ ها در کجا انداخته شود، تأکید خاصی نکردند و تنها به پوشیدن آن ها تأکید کردند. به ‌همین دلیل مردم هنوز این موضوع را جدی نگرفتند.

با توجه به شیوع بیماری کرونا در بیش‌تر رسانه‌های کشور تنها در مورد پوشیدن ماسک و دستکش آگاهی داده شده و کمتر به مردم در زمینه این که زباله‌های آن را در هر گوشه‌ و کنارهای شهر نیندازند، اطلاع رسانی انجام شده است.

در حالی که دفع بهداشتی ماسک، دستکش و سایر زباله‌های آلوده به ویروس، می‌تواند به قطع زنجیره‌ انتقال ویروس کووید_۱۹ کمک کند.


دستکش و ماسک خود را در خیابان رها نکنید

در همین راستا، حجت الاسلام و المسلمین عیسی بزمانی، امام جمعه شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پهره بیان کرد: خداوند متعال کامل و باقی است، حرکت مردم به سمت و سوی خوبی ها و بازداشتن از بدی ها دستوراتی بوده که از طرف ائمه اطهار (ع) به آنان ابلاغ شده که در واقع این خصوصیت از اخلاق و رسالت آنان محسوب می شود و بخشی از وظیفه اصلی آنان دعوت به امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

وی با بیان این که امر به معروف و نهی از منکر برکات بسیاری دارد، افزود: نظارت و دیدگاهی در جامعه اسلامی توسط مومنین صورت می گیرد و آنان جایی که نیاز به معروف باشد را امر و در مکانی که کار ناشایست و ناباب انجام شود را منع می کنند که این موارد از شاخصه های امت اسلامی است.

امام جمعه شهرستان ایرانشهر ادامه داد: امت اسلامی با شاخصه هایی چون امر به معروف و نهی از منکر شناسایی می شود و به واسطه این فریضه است که در روایات داریم دیگر فرائض زنده نگه داشته می شوند.

وی اضافه کرد: در این روزها که مردم با بیماری کرونا مواجه هستند باید کارهایی توسط آنان انجام شود که دیگران از وجودشان منتفع شوند که در واقع این نوعی رسالت اجتماعی است.

حجت الاسلام و المسلمین بزمانی عنوان کرد: رها کردن ماسک و دستکش در خیابان ها خلاف دستور اسلام است و از نظر بهداشتی هم خلاف حقوق زندگی شهروندی به حساب می آید.

وی در ادامه، تصریح کرد: یکی از وظایف شهروندان از نظر اخلاق انسانی این است که به حقوق دیگران بی تفاوت نباشند و تضییع نکنند و کسی که آسیب ببیند برای ما ضمانت است و باید پاسخ گو باشیم.

انتهای پیام/
کد مطلب: 426718
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *