چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ ۰۸:۱۶
۰
کرونا؛ معمای ناقلان خاموش؛

نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ایرانشهر فاجعه بار است

در صورت نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی، افزایش بیماری کرونا در شهرستان ایرانشهر جدی خواهد بود.
نزدن ماسک و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در ایرانشهر  فاجعه بار است
به گزارش پهره؛ شیوع جهانی ویروس کرونا جان انسان‌ها و سلامتی بشر را در معرض تهدید قرار داده است.

در ایران با تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا و اعلام بسیج ملی دولت و ملت در مقابله با این ویروس سریع الانتشار و خطرناک اقدامات لازم صورت گرفته و هم اکنون هم ادامه دارد.

مقام معظم رهبری با تأکید بر رعایت دستور العمل‌ های بهداشتی و توصیه پزشکان فرمودند: «یقیناً هر چیزی که کمک کند به سلامت جامعه و عدم شیوع کرونا، یک حسنه است؛ در نقطه‌ ی مقابل هر چیزی که کمک کند به انتقال این بیماری، یک سیّئه است، خدای متعال ما را موظف کرده که نسبت به سلامت خودمان و دیگران، احساس مسئولیت کنیم.

تحقیقات نشان می‌دهد، ۴۰ تا ۵۰ درصد مبتلایان به کووید_۱۹ ممکن است تا مدت طولانی بدون علامت و یا با علائم خفیف باشند در واقع افرادی که می‌توان آن‌ها را "ناقلان خاموش ویروس" نامید.

ناقلانی که اگر در رعایت تدابیر بهداشتی سهل‌انگاری کنند، احتمالا برای اطرافیان ارمغان‌آور مرگ خواهند بود.

اکثر مردم در شهرستان ایرانشهر از زدن ماسک در اجتماعات خودداری می کنند و اگر این وضعیت فعلی همچنان ادامه پیدا کند مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا افزایش پیدا خواهد کرد که جلوگیری از آن مستلزم افزایش آگاهی در بین عموم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک است. 
متاسفانه شهروندان ایرانشهری بیماری کرونا را جدی نگرفتند و این مسله بسیار نگران کننده است.در همین راستا، محمد ناصر ناصری، یک شهروند ایرانشهری در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: باید درباره‌ علت ماسک نزدن بخشی از جامعه آسیب شناسی توسط مسیولین ذیر بی انجام شود چرا که به این وسیله بتوان راه کارهای متناسب برای آن ها تمهید کرد.

وی افزود: عده ای از مردم شهرستان ایرانشهر به دلیل نا آگاهی نسبت به مخاطرات ابتلا به کرونا از ماسک استفاده نمی‌کنند، عده‌ای دیگر با این تصور که دارای بدن قوی هستند و یا این‌ که پیش از این مبتلا شده و دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند، از زدن آن اجتناب می کنند.

این شهروند ایرانشهری ادامه داد: برخی هم تا وقتی یکی از اعضای خانواده‌ شان به این بیماری مبتلا نشود،  نمی توانند درک درستی نسبت به آن داشته باشد، این ها همه ناشی از نا آگاهی است. 

سهل‌انگاری در شیوع بیماری کرونا حرام شرعی است

در همین زمینه مولوی عبدالرحیم ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: در کتب و آموزه های دینی در راستا بیماری طاعون و یا همان کرونا امروزی مطالب فراوانی ذکر شده که مردم باید در زمان شیوع این بیماری در داخل خانه های خود بمانند و در مواقع بسیار ضروری در خارج از منزل شان رفت و آمد کنند.

وی افزود: در حقیقت بیماری کرونا یک آزمایش و فتنه است.

امام جمعه اهل سنت ادامه داد: در زمینه پیشگیری از شیوع بیماری کرونا همه شهروندان موظف به استفاده از ماسک هستند و باید مراسمات عروسی، جشن و سفر به سایر شهرها را به تعویق بیاندازند و در واقع رعایت این عوامل می تواند در مهار این بیماری موثر واقع شوند.

وی اضافه کرد: اگر شخصی ناقل کرونا باشد و خود را قرنطینه نکند و در اجتماع رفت و آمد کند، در حقیقت سبب افزایش زنجیره انتقال این ویروس شده و باعث می شود افراد بسیاری به این بیماری خطرناک مبتلا شوند و آن زمان کنترل آن هم سخت تر می شود.

این خطیب جمعه در ادامه، عنوان کرد: فردی که به رعایت پروتکل ها و دستورالعمل های بهداشتی اهتمام نورزد، نه تنها خلاف حکم عقل انجام داده بلکه شریک جرم محسوب می شود.

وی تصریح کرد: تا زمانی که عموم مردم خدا محوری و آموزه های دینی و دستورالعمل های بهداشتی صادره از مرکز بهداشت را مد نظر قرار ندهند جلوی انتشار کرونا گرفته نمی شود و انتشار این بیماری روز به روز افزایش می یابد.

ریگیان پور خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی توسط عموم مردم در جهت مبارزه با بیماری کرونا وظیفه شرعی و دینی، ملی است.

وی گفت: در این وضعیت کرونا مردم باید با ماندن در خانه بیش تر از سابق به نیایش و دعا به درگاه الهی بپردازند.

این مقام مسئول عنوان کرد: مسئولیت آدمی در قبال دیگران یک نوع حق الناس بوده و یک شهروند در مقابل همنوع خویش و مردم جامعه مسئول است، یعنی فرد هم باید از خود مراقبت کند و هم از دیگران.در همین راستا، مهدی صدرایی نسب، رئیس مرکز بهداشت در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: از مردم و متصدیانی که با رعایت دستورالعمل های ابلاغی ستاد ملی، استانی و شهرستانی کرونا به مسئولیت اجتماعی خود مبنی بر ماندن در خانه پایبند هستند و نسبت به اجرای هر چه بهتر طرح محدودیت‌های هوشمند کمک و همراهی می کنند قدردانی می کنم.

وی افزود: ارائه خدمات به کلیه مشتریان اصناف بدون ماسک، مطابق با مصوبات ستاد کرونا این منطقه خلاف قانون بوده و با واحدهای صنفی متخلف برخورد خواهد شد.

رئیس مرکز بهداشت شهرستان ایرانشهر اضافه کرد: استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی ضروری بوده، اما کافی نیست و باید شهروندان عزیز در خانه بمانند تا زنجیره ابتلا به بیماری کرونا را قطع شود.

این مسئول عنوان کرد: مکان‌هایی در خصوص پیشگیری از شیوع کرونا مشکل ایجاد می‌کنند باید پلمپ شوند و مجموعه بانک‌ها و دستگاه های دولتی و واحدهای صنفی باید برای جلوگیری از این بیماری پیش قدم باشند.

انتهای پیام/
کد مطلب: 427521
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *